Ana SayfaAF ÖRGÜTÜNDEN BARBAROS ŞANSAL İÇİN KAMPANYA
Array

AF ÖRGÜTÜNDEN BARBAROS ŞANSAL İÇİN KAMPANYA

Uluslararası Af Örgütü, tutuklu bulunan Barbaros Şansal’ın serbest bırakılması ve Şansal’a saldıranların yargılanması talebiyle kampanya başlattı.

Şansal 3 Ocak’ta, 1 Ocak 2017’nin erken saatlerinde sosyal medyada paylaştığı video mesaj ve tweet nedeniyle TCK’nın 216. maddesi uyarınca “halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmekten” suçlanarak tutuklandı. Şansal, Silivri Cezaevi’nde tutuluyor.

Uluslararası Af Örgütü, modacı Barbaros Şansal’ın havalimanında linç girişimine maruz kalması, ardından tweet’leri ve sözleri gerekçe gösterilerek tutuklanması üzerine “acil eylem” kampanyası başlattı.

Kampanya metninde Uluslararası Af Örgütü, yetkilileri Barbaros Şansal’ı derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakmaya ve kendisine yönelik suçlamaları düşürmeye çağırıyor.

Ayrıca yetkililer, Şansal’ın maruz kaldığı saldırıya yönelik cezai kovuşturma başlatmaya, tüm sorumluları adalet önüne getirmeye davet edildi.

Af Örgütü, konunun cezai kısmıyla ilgili, kampanya çerçevesinde şu değerlendirmelerde bulundu:

“Şansal’ın paylaştığını kabul ettiği video mesaj ve tweet ifade özgürlüğü hakkı kapsamında koruma altındadır ve cezai kovuşturmaya konu olmamalıdır.”

“Uluslararası Af Örgütü uzun süredir TCK 216’nın değiştirilmesini ve ifade özgürlüğü hakkında getirilebilecek kısıtlamaları aşan 2. ve 3. paragraflarının kaldırılarak uluslararası hukuk ile uyumlu hale getirilmesi çağrısında bulunuyor.”

- Advertisment -

Recent Comments

Verified by MonsterInsights