Ana SayfaSİBEL ÖZBUDUN YALNIZ DEĞİLDİR!/ROJNAMEYA NEWROZ
Array

SİBEL ÖZBUDUN YALNIZ DEĞİLDİR!/ROJNAMEYA NEWROZ

Sosyal medya paylaşımları nedeniyle’ suç işlemeye alenen tahrik’ iddiasıyla yargılanan akademisyen yazar ve antropolog Sibel Özbudun’un beraat etti.
Bugün Ankara 35. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya Sibel Özbudun ile avukatları katıldı. Savunmasında, protesto amacıyla paylaşım yaptığını belirten Sibel Özbudun, paylaşımları görerek kimsenin ayaklanmadığını, herhangi bir suç işlemediğini ifade etti. Can Yücel’in şiirinin birçok kişi tarafından paylaşıldığını kaydeden Sibel, mahkemeden düşünce özgürlüğüne sahip çıkacak bir karar beklediğini belirtti.
Sibel’in avukatı Levent Kanat da, eylemin düşünce özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesini ve müvekkilinin beraatını istedi. Savunmalarının ardından Sibel ise, “Düşünce ve ifade özgürlüğünün yanında bir karar verilmesini talep ediyorum.” dedi.
Savunmaların ardından hakim Levent Gedik kararını açıkladı. Yüklenen suçun unsurları itibariyle oluşmadığını ve yüklenen suç açısından sanığın kastının bulunmadığını vurgulayan hakim Levent, Sibel’in beraatına karar verdi.
Ne olmuştu?
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu Savcısı Mehmet Taştan, suç işlemeye alenen tahrik ettiği gerekçesi ile Sibel Özbudun hakkında iddianame hazırlamıştı. İddianamede, Sibel’in Facebook’tan maskeli ve elinde molotof kokteyl gibi bir malzeme bulunan illegal eylemci ile arkasında yine bir eylemi temsil eden çizimlerin bulunduğu fotoğrafı paylaştığı anlatıldı. Sibel’in, ‘Yönetmeliğiniz sizin olsun isyan bizimdir’ şeklinde yazı yazmak suretiyle kişileri alenen kanunsuz ve suç sayılan eylemler yapmaya tahrik ettiğini ileri sürüldüğü iddianamede, diğer paylaşımların da suçu destekler mahiyette olduğu ifade edildi. Ayrıca Can Yücel’e ait şiiri paylaşarak suçu destekler mahiyette ifadeler kullandığının belirtilen iddianamede Sibel’in eyleminin yakın ve mevcut tehlike oluşturacak nitelikte olduğu savunuldu.20160317_110209

20160317_105414

20160317_100912

20160317_100921

 

20160317_105414

 

 

 

- Advertisment -

Recent Comments

Verified by MonsterInsights