Ana SayfaRAKKA AŞİRETLERİ FEDERAL SURİYE İÇİN “VARIZ” DEDİLER
Array

RAKKA AŞİRETLERİ FEDERAL SURİYE İÇİN “VARIZ” DEDİLER

Fırat’ın Gazabı Eylem Odası’nın özgürleştirdiği köylerde coşku hakim olurken, Rakka’nın 28 büyük aşireti, birlikte yaşamın örüleceği federal bir Suriye’nin inşasında “Varız” dedi.
Fırat’ın Gazabı Eylem Odası’nın Rakka’yı özgürleştirme operasyonunun ikinci aşamasına ilişkin dün Tişrîn Barajı’nın doğusundaki Heci Eli köyünde yaptığı toplantıya, 28 Arap aşiretinin verdiği desteğin ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı. 37’inci gününde Tabka kuşatması ile süren operasyonda, binlerce kilometrekare alan DAİŞ’ten kurtarılırken, Rakka bölgesinin ileri gelen Arap aşiretlerinin temsilcileri, federal bir Suriye için bir araya geldiklerini aktardı.

28 Arap aşiretinin çatı örgütü konumundaki ve Rakka bölgesinin en büyük aşireti “”El Wîlde”nin ileri gelenlerinden Musa Şêxi, bölgede yaşayan Arap aşiretlerinin bir çoğunun bir araya geldiğini ve halkların kardeşliğini şiar edindiklerini belirtti. QSD’ye destek vermek için kolları sıvadıklarını kaydeden Şêxi, ilerleyen günlerde kamuoyuna yapacakları bir açıklama ile bunu deklere edeceklerini söyledi. Şêxi, “Bizim bazı güçlerimiz de Rakka operasyonuna katıldı. Kentimizi DAİŞ’ten kurtarmak için mücadele edeceğiz. Suriye topraklarına barışın ve kardeşliğin gelmesi için bir sistem kuruluyor. Biz de bu sistemin bir parçası olmaya geldik” şeklinde konuştu.

‘KARDEŞLİK TOHUMLARINI EKİYORUZ’

Bigara Aşireti’nin ileri gelenlerinden Kamil Mihemed de, Kürtlerin ve Arapların bir araya gelerek, DAİŞ zulmüne karşı kardeşliğin temelini attıklarını duyurdu. Halkları DAİŞ’in zulmü ve işgalinden kurtarmak için tek yumruk haline geldiklerinin altını çizen Mihemed, şunları aktardı: “Bu gün hepimiz biriz. Bu birliktelik temelinde yarının tohumlarını atıyoruz. Artık kardeşlik tohumlarını ektik. Bu inançla bir araya geliyoruz. Kimse bizim aramıza nifak tohumları ekemez. Bunu denemeye çalıştılar ama başarılı olamadılar. Bu kadim toprakların huzura ihtiyacı var. Bunu herkesin iyi bilmesini istiyoruz. Bu temelde kardeşliğimizi ileriye taşıyacağız.”

‘FEDERAL BİR SURİYE İÇİN BİRARADAYIZ’

Tabka bölgesinin tanınan aşiretlerinden Boasaf Aşireti temsilcilerinden Xalid Abdullah ise, bütün Arap aşiretlerinin federal bir sistem için bir araya geleceğini aktardı. Herkesin oluşturulacak sistemde yer bulacağına işaret eden Abdullah, “Kürt, Arap, Türkmen ve Süryaniler olarak toplandık. Zulme karşı baş kaldırdık. Bunun insanlık için iyi bir adım olduğunu düşünüyoruz. Çünkü yıllardır DAİŞ’in zulmü altında yaşadık. Bütün dünyanın başına bela oldu. Bu gün bu illetten dünyayı kurtarmak için bir araya geldik. QSD’yi kutluyoruz. Minnettarız ki bizi ve yaşam yerlerimizi özgürleştiriyorlar. Bunun devam etmesi için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Onun için bütün halklar bir araya gelerek, onlara desteklerimizi ifade edeceğiz. Bütün Suriye halkının yer bulacağı bu sistemi güçlendirmeliyiz” dedi.

KAZANLAR KAYNATILIP, HALAYLAR ÇEKİLDİ

Öte yandan Fırat’ın Gazabı Eylem Odası’nın 10 Aralık 2016 tarihinde başlattığı Rakka’yı özgürleştirme operasyonunun ikinci aşaması devam ediyor. Eylem Odası Komutanlığı, 37 günlük savaş bilançosunu Tişrin Barajı’nın doğusundaki Fırat Nehri kıyısında bulunan Heci Eli köyünde gerçekleştirilen basın açıklaması ile kamuoyuna duyurdu. Açıklamaya, yeni özgürleştirilen köylerin ileri gelenleri ve aşiret liderleri de katıldı. Açıklamada, Rakka bölgesinde 28 Arap aşiretinin çatı örgütü konumundaki en büyük aşiret olan El Wîlde ve ikinci büyük aşiret olan El Bu Şaban aşiretlerinin temsilcilerinin de aralarında bulunduğu onlarca aşiret lideri, desteklerini sundu.

Rakka Geçici Sivil Meclisi, Kuzey Suriye Federasyonu Yönetimi üyesi Ferhad Dêrik, Kobanê Kantonu TEV DEM eşbaşkanları Eyşe Efendî ve Ehmed Şêxo, Kobanê Yürütme Meclisi Başkanı Enwer Muslim, Kanton Konsey Başkanları da açıklamada bulundu. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı köyde, sabahın erken saatlerde hazırlıklar başladı. Açıklama öncesi Özgürlük Operasyonu, YPG, YPJ ve QSD savaşçılarına methiyeleri içeren şarkılar eşliğinde haylar çekildi. Rengarenk kıyafetleri içinde kadınlar ise, sabahın erken saatlerinde kazanları ateşe bırakarak yöresel yemek olan “Hemîs”i hazırlamaya koyuldu. Aynı gün köyde düğünün olması da coşkuyu ikiye katladı.

Demokratik Suriye Güçleri (QSD) komutanlarından Telal Ali Silo, Rojda Felat, Abdilqadir Hîvdilî, Cihan Şêx Ehmed operasyonda yer alan güçlerin bayrakları önünde sırtlarını Fırat Nehri’ne vererek bilançoyu açıkladı.

3 BİN 200 KİLOMERTEKARE ALAN ÖZGÜRLEŞTİRİLDİ

Açıklamada, 197 köy ve onlarca mezra ile stratejik tepenin yanı sıra tarihi Caber Kalesi’nin de içinde yer aldığı 2 bin 480 kilometrekarelik alanın özgürleştirildiği ve böylelikle 5 Kasım 2016 tarihinde başlatılan birinci hamlenin başından bu yana özgürleştirilen alanın genişliğinin 3 bin 200 kilometrekareye ulaştığı ifade edildi. Özgürleştirilen toplam köy sayısının 236 olduğu belirtilen açıklamada, Rakka’nın batı ve kuzeyden çembere alındığı müjdesi verildi.

AŞİRET LİDERLERİ DESTEKLERİNİ DEKLERE ETTİ

Açıklamanın ardından bölgedeki aşiretlerin ileri gelenleri, operasyondan duydukları memnuniyeti dile getirerek, QSD güçlerine desteklerini deklare etti. Operasyonun başından bu yana hamlede yerini alan 2 bin 500 yeni savaşçı da bunun kanıtı olarak gösterildi.

Sonrasında iki büyük çadırın altına serilen sofralarda yemekler yenildi. Konuklara kadınlar tarafından hazırlanan yöresel Hemîs yemeği ikram edildi. Aşiretlerin ileri gelenleri ise objektiflere mutluluk pozu verdi.

dihaber

- Advertisment -

Recent Comments

Verified by MonsterInsights