Ana SayfaNIVÎSKARÊNKars’ta ağaç kıyımı 

Kars’ta ağaç kıyımı 

Eyüp Yalur / Yazarın diğer makaleleri için tıklayınız 

Kars Kafkas Üniversitesi Devlet Konservatuarı Kampüsü’nde çam ağaçlarına zarar veriyor gerekçesiyle yüzlerce söğüt, kavak gibi ağaç türleri kesildi. Oysaki ağaçlar doğanın incisi, insanların yaşam kaynağıdır. Sanayi artıkları, araç egzoz dumanı, katı fosil yakıtlarla kirletilen, doğaya salınan karbondioksiti emip oksijen salınımı yaparak temiz hava solumamıza neden oluyorlar. Bu keserek yok ettiğiniz ağaçların toprağı su ve rüzgar erozyonuna karşı koruduğunu en iyi bilim yuvası olan üniversiteler bilir. Ağaçlar doğanın ve canlıların adeta sigortasıdır. Bu alanlar bağrında yüzlerce tür canlı barındırırlar. 

Yok ettiğiniz ağaçlarla bu tür canlıları da yok ediyorsunuz. 
 

Gereksiz yere ağaç kesilmemelidir, zaruri hallerde kesilen ağaçların yerine yenileri dikilmelidir. 

Oksijen depomuz olan ve doğamızı güzelleştiren Dereiçi vadisindeki yüzlerce ağacı keserek nefes almanızı engelliyor, öğrencilerin, vatandaşların ağaç gölgelerinde dinlenmelerine engel oluyor, yaşam alanımızı daraltıyor, yok ediyorsunuz. 

Burası 80’li ve 90’lı yıllardan günümüze küçük ormanlık alanlarda olan ağaçları keserek adına Mesut Yılmaz Parkı denilen bir alan haline getirildi. Ayrıca aynı yıllarda yaz aylarında, bayramlarda lunaparkın kurulduğu millet bahçesinin de ağaçları kesilerek yapılaşmaya açtılar, betonlaştırdılar. Amatör sporcuların antrenman alanları olan bu parklar artık yok. 

Şehrin ana sokaklarında bulunan köklü ağaçlar kesilerek, bölgenin iklimine uygun olmayan ağaç türleri ekildi. Bu ağaçlar iklim koşullarından dolayı kurudular. 

Üniversite kampüsünde tarihi yapılarla yaşıt ve uyum içerisinde olan bu ağaçların kesilmesi ne yerel medyada ne de ulusal medyada yer bulmadı.  

Kesilen ağaçların yerine yenilerinin dikilmesini Kafkas Üniversitesi yönetiminden bekliyoruz. 

İnsan doğasına bu kadar düşman olunamaz? 

İl yöneticilerini bu konuda duyarlı olmaya davet ediyorum. 

- Advertisment -

Recent Comments

Verified by MonsterInsights