Ana SayfaNAMIK KEMAL DURUK YOLDAŞ! (“ÇOK GEÇ TANIŞTIK BE YOLDAŞ”) / SİNAN ÇİFTYÜREK
Array

NAMIK KEMAL DURUK YOLDAŞ! (“ÇOK GEÇ TANIŞTIK BE YOLDAŞ”) / SİNAN ÇİFTYÜREK

Cuma günü saat 11.57’de telefon çaldı Namık yoldaş arıyordu. Kapattım ben aradım konuştuk. Sağlığını sordum, “bu aralar bir sıkıntı var bende hastaneye gideceğim. Bu kongreleri bitirirsek rahatlarız” dedi. Hal hatır sorduktan sonra ben kendisine “akşama Ankara’ya hem MYK toplantısı hem de genel merkezin yeni yerinin açılışı için gidiyoruz. MYK toplantısının gündeminde 1 Kasım seçimlerinde alacağımız tutum, ÖSP II.  Genel kongre hazırlıklarının gözden geçirilmesi ve son çatışma süreci” bulunduğunu aktardım.

Namık yoldaş İzmir’e ilişkin “hazırlıklarımızı tamamladık 6 Eylül Pazar günü İlçe’nin ve 13 Eylül’de ise İl’in kongresini yapacağız, gerekli bildirimleri seçim kuruluna yaptım” dedi ve telefonu kapattık.

Akşama saat altıya doğru Erencan yoldaştan telefon geldi; “Namık amca partide tuvaletteyken beyin kanaması geçirmiş hastaneye kaldırılmış, ameliyat edilmiş ama yoğun bakımda durum iyi değil diyorlar” dedi.

Ankara yolunda arıyorum Namık yoldaşı, telefonu çalıyor ama cevap veren yok evi aradım bir yakınları çıktı “hastanedeler” dedi o kadar. Derken gece yarısı oğlu Birol ile bağlantı kurduk, yoldaşı sordum, “hastanedeyiz durum iyi değil” diyebildi ve sabaha karşı tekrar aradım “doktorlar küçük bir iyileşme var tansiyon ve bilincinde diyorlar” deyince “iyi gelişme” dedik! Biz Ankara Parti merkezinde toplantıdayken Birol’dan telefon geldi, daha sevinçli haber beklerken  “babamı kaybettik” diyerek acı haberi verdi bize.

Toplantı ve açılış bitti ben, Nusret ve Bektaş yoldaş İzmir’e yola çıktık sabah saat 4’te ÖSP İzmir İl binasına ulaştık anahtar bizde vardı. Binadan içeri girdik il örgütü kapısında il parti levhasının yan tarafına “Özgürlük ve Sosyalizm Partisi Konak İlçe Başkanlığı” levhasının asıldığını görünce “Namık yoldaş ilçe levhası asmış bile” dedim ve içeri girdik!

Ne gördük?

Önce içerisi tertemiz ve oldukça düzenli her şey yerli yerindeydi. “Gördünüz mü Namık yoldaş il binasını nasıl da temiz ve düzenli tutmuş” dedim ama o arada gözüm peş peşe Namık yoldaşın dağılmış eşyalarına takılınca sarsıldım!

Hemen girişte solda ayakkabısı duruyordu. Ortada duran masa üzerinde sigarası, çakmağı ve çantası ile dağıtılmak üzere zarflara konulup üzeri yazılmış ÖSP’nin “Komünistlere, sosyalistlere çağrımızdır” metni vardı. Sonra masanın altında bir telefon duruyordu. “Namık yoldaşın telefonu olmalı” dedim ve çaldırdık evet O’nundu! Derken bir sandalyenin üzerinde de okuma gözlüğünü bulduk!

Yönetim odasına baktım kapı açık ve Namık yoldaşın ev anahtarları dahil anahtarlar üzerinde duruyordu ki Namık yoldaş o odayı asla açık bırakmazdı. İçeri baktık masanın üzerinde il ve ilçenin defterleri ile kongre hazırlık belgeleri oldukça düzenli olarak sıra sıra duruyordu. İlçe ve il örgütü kongresi belgelerine baktık üzerinde “askıya çıkarma tutanağı” ve “askıdan indirildi tutanağı” imzalatılmış halde duruyordu! Bir gün sonra İlçe kongresi yapılacaktı.

Hep yanında taşıdığı çantasını açtık baktık içerisinde;

Michael Löwy’ın, Marksizm ve Din kitabı ve kitabın iç sayfasında Namık Duruk Kütüphanesine aittir” imzalı el yazısıyla notu vardı. İkinci kitap Vedat Sincar’ın “Eğitim ve Örgütlenme Üzerine” (yine kitabın iç sayfasına aynı notu düşmüştü). Üçüncüsü; Sınıf Teorisi dergisinin 19. sayısı.

Ayrıca “Parti Anlayışı, İç İşleyiş, Mahalle Komisyonları Oluşumu, Tarzı ve Yöntemleri Üzerine” Namık Duruk imzalı dört sayfalık bilgisayar çıkışlı bir yazı.

ÖSP programı ve ÖSP’ye ait kimi belgeler. Newroz Gazetesi’nin son iki sayısı. Eleştiri ve özeleştiri üzerine bir sayfalık bir el yazması…

Namık Duruk ve İsyan Ulaş Şahiner imzalı 27-08-2015 tarihli ve “HDP ve AKP’nin geçici seçim hükümeti kurma ihtimali üzerine” başlıklı HDP’nin seçim hükümetine bakanlık vermesini eleştiren kısa bir yazı.

Katıldığı ÖSP Parti Meclisi toplantı sonuçlarının ve II. Genel Kongre tartışma belgelerinin ayrı ayrı alınmış çıkışları.

Tam on adet çeşit çeşit kalem!

Nihayet bir miktar kendisine ait kartviziti. Sol üst köşesinde kızıl yıldız, sağ üst köşesinde orak çekik ve ortada ise Namık Duruk, en altta ise iş, ev ve GMS telefonları yazılı kendisine ait kartvizitlerde.

Bol miktarda başkasına ait kartvizitler.

Ve çok sevdiği bir paket yedek açılmamış MM sigarası.

Yaşamını yitirdiğinde 77 yaşında olan Namık yoldaşın il binasında gerek masasında, gerekse çantasında olanlar bunlardı.  Bunlar yoldaşın yaşamının son birkaç günlük kesitinden ilk göze çarpanlar. İşte tam 60 yılı özgürlük ve sosyalizm mücadelesiyle geçen 77 yaşındaki Namık yoldaşın yaşamında küçük bir kesit. İşte evinde kütüphanesi bulunan ve halen hem kitap almaya hem de okumaya doymayan bir Bitlisli komünistin yaşamından kısa bir kesit!

“Çok geç tanıştık be yoldaş”

Kendisiyle ne zaman görüşsek, ne zaman baş başa kalsak, konuşmamız sırasında mutlaka içini çekerek “çok geç tanıştım sizlerle, keşke daha erken tanışsaydım Kürdistan komünistleriyle” derdi. Namık yoldaş gerçek bir Kürdistan komünistiydi. Ama sadece Kürdistan komünisti değil aynı zamanda gerçek bir enternasyonal idi çünkü o yaşına rağmen Rusya Federasyonu Komünist Partisi üyesiydi.

Tuncay ve Devrimci Ali Uçar yoldaşlar için söylediğim özgürlük ve sosyalizm mücadelesiyle sözleşmeleri mevsimlik değil ömürlük idi tespiti, Namık Duruk yoldaş için de geçerliydi. Bunun pratik kanıtı yukarıda yaşamından özetlediğim kesitlerdir.

Namık yoldaş ilerleyen yaşına rağmen tam bir delikanlı edasıyla “yaşlandım ama şu mali engel olmazsa ben yine gider Bitlis’i örgütlerim” diyerek nasıl da dava ve örgüt adamı olduğunu kanıtlıyordu. Günlük yaşamında görüşüp tartıştığı ve kendine “Kürdistanlı sosyalistim” diyen her kese “ne duruyorsunuz, neden ÖSP’nin dışındasınız” diyerek ısrarla partiye davet ederdi. Ömrünün son anına kadar bu kararlılığını sürdürdü Namık yoldaş.

Namık Duruk yoldaş hakkında şunu da söylemem gerekiyor; İzmir İl binasına ilişkin sunduğum özet manzaradan hareketle Namık yoldaşın tabir uygunsa görev şehidi olduğunu belirtmeliyiz. O gerçekten görevinin başında bizden fiziken ayrıldı ama düşünceleriyle, duruşuyla bizimle daima yaşayacaktır.

Şimdi merak ediyorum; “Kürt değilim Arnavut’um ama siz Kürtlerin mücadelesine saygı duyup destekliyorum” diyen ve her Parti Meclisi toplantısına geldiğinde Namık yoldaşın gidiş-geliş uçak biletini alan Arnavut dostu başta olmak üzere can dostları Namık Duruk yoldaşın ardından ne diyecek ne yazacak!

Namık Kemal Duruk yoldaşı unutmayacağız! Asla! 14.09.2015

[email protected]

- Advertisment -

Recent Comments

Verified by MonsterInsights