Ana SayfaSIYASETBİR ÇOK KENTTE İKİNCİ ‘KCK’ OPERASYONLARI: ONLARCA GÖZALTI

BİR ÇOK KENTTE İKİNCİ ‘KCK’ OPERASYONLARI: ONLARCA GÖZALTI

KCK adı altında 14 Nisan 2009 yılında başlayan ve binlerce Kürt siyasetçinin, öğrencinin ve sendikacının tutuklanmasına neden olan operasyonların ikincisinin startı verildi. Dün başlayan HDP ve BDP’li siyasetçilere yönelik baskın ve gözaltı furyası bugün de devam etti.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) yöneticilerine yönelik dün başlayan operasyonları bugün de Wan, (Van) Colemêrg, (Hakkari) Amed, Qers, (Kars) Bedlîs, Sêrt, (Siirt) Mûş, (Muş) Antalya, devam etti. Ev, işyeri ve parti binalarında aramalar devam ederken, 50’nin üzerinde siyasetçi gözaltına alındı.

Wan’ın merkez Artemet (Edremit) ilçesi ile Xaçort mahallesinde sabah saatlerinde eş zamanlı yapılan ev baskınlarında çok sayıda kişi gözaltına alındı. Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İl binası ise zırhlı araçlarla ablukaya alınarak kimse yaklaştırılmıyor. Parti binasında aramalar devam ediyor.

Ebex

Ebex’te (Çaldıran) sabah saatlerinde özel hareket timleri tarafından eş zamanlı yapılan ev baskınlarında DBP İlçe Eşbaşkanları Şirvan Şahin ile Mehmet Nasır Ürgen ve Mustafa Kaya, Mahmut Salazer isimli DBP ilçe yöneticileri gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi belirtilmez DBP ve HDP ilçe binasında ise aramlar yapılıyor.

Şax

Şax’da (Çatak) ise yapılan ev baskınlarında HDP İlçe Eşbaşkanları Şükür Yavuz ile Sevgi Eraslan ve DBP İlçe Eşbaşkanı Medeni Özer gözaltına alındı. Gözaltı sayısının artabileceği belirtilirken gözaltına alınanlar ise Wan ve ilçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Qelqeli

Qelqeli (Özalp) ilçesinde de yapılan ev baskınlarında HDP İlçe Eşbaşkanları Recep Ceylancı, Sema Çaygeç ve DBP İlçe Eşbaşkanı Aslı Kaymaz gözaltına alındı. Evlerde aramalar devam ederken gözaltına alınanların ise Wan merkeze getirileceği belirtildi. İl ve ilçelerde aramalar devam ederken gözaltı sayısının artabileceği belirtildi.

Payizava

Payizava HDP İlçe Eşbaşkanı Necat Tanış ve DBP ilçe Eşbaşkanı Seyoş Alas, sabah saatlerinde evlerine yapılan baskınla gözaltına alındı. Öte yandan DBP ilçe binasına baskın yapan polisler, binanın kapısını kırarak içeride arama yaptı.

İl eşbaşkanı gözaltında

DBP il binasında yapılan baskının ardından parti binasına gelen DBP İl Eşbaşkanı Murat Sarısaç’da polisler tarafından il binası yakınlarında durdurularak gözaltına alındı. Sarısaç’ın gözaltı gerekçesi ise belirtilmedi.

Polisler kapıyı kırdı

HDP il binası da özel hareket timleri tarafından baskın düzenlendi. Parti binasının kapılarını kırarak giren polislerin arama işlemleri devam ediyor.

AMED

Amed’in Bismil İlçe’sinde dün evlerine yapılan baskınlarla gözaltına alınan DBP Bismil İlçe Eşbaşkanı Gurbet Yalçınkaya ve HDP Bismil İlçe Eşbaşkanı Habip Akıncı’nın ardından bu sabah erken saatlerde DBP Bismil İlçe Eşbaşkanı Mehmet Onat’ın evine polisler baskın düzenledi. Yapılan arama ardından gözaltına alınan Onat, İlçe Emniyet Müdürlüğüne götürüldüğü belirtildi.

Onat, dün ilçelerinde ve Amed genelinde yapılan siyasi soykırım operasyonları kınamak amacıyla DBP Bismil İlçe Örgütü binasında düzenlenen basın toplantısında basın açıklamasını okumuştu ve operasyonlara tepki göstermişti.

Erxanî’de (Ergani) HDP İlçe Eşbaşkanı Şafak Tuncer ve DBP İlçe Eşbaşkanı Sultan Karaoğlan da gözaltına alındı. Gözaltına alınan eşbaşkanlarının evlerinde arama da yapıldı. HDP eski İlçe Eşbaşkanı Ahmet Kınık da dün sabah saatlerinde gözaltına alınmıştı.

COLEMÊRG

Colemêrg (Hakkari) kent merkezinde polisin yaptığı ev baskınlarında HDP İl Eşbaşkanı Metin Besi, HDP Merkez ilçe Eşbaşkanı Asım Özcan, DBP İl Yöneticisi Hakan Abi, Belediye Meclis üyesi Behcet Kanat, Fersat Heydeli, Ekrem Temeş ve Şaban Oğuz gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Şemzînan’da 3 gözaltı

Şemzînan (Şemdinli) ilçesinde ise birçok eve eş zamanlı baskın düzenlendi. Yapılan baskınlarda HDP İlçe Başkanı Cabbar Taş, HDP yöneticisi Şükrü Oğul ile HDP çalışanı ve hasta olduğu öğrenilen Ahmet Yücel’in gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen kişiler İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

QERS

Qers’in (Kars) Qamuşan (Sarıkamış) ve Selîm (Selim) ilçe merkeziyle köylerde yapılan ev baskınlarında “örgüte yardım etmek” ve “örgüte üye olmak” gerekçeleriyle 20 kişi gözaltına alındı. HDP Qamuşan İlçe Eşbaşkanı Seyat Dere’nin de aralarında bulunduğu gözaltına alınan yurttaşlar, Sarıkamış Jandarma Karakolu’na götürüldü. Gözaltına alınan HDP İl Genel Meclis Üyesi Ruhan Yıldırım ise Kars Merkez Karakolu’na götürüldü.

BEDLÎS

HDP Elcewaz (Adilcevaz) ilçe saymanı Nihat Gökmen ve İl Meclis üyesi Arafat Oral, ilçe bağlı Zirxist Köyü’ne jandarma tarafından yapılan baskınla gözaltın alındı. Gökmen ve Oral’ın ilçe Emniyet Müdürlüğü’nde tutulduğu öğrenildi.

SÊRT

Sêrt’in (Siirt) Xana Hawêl (Baykan) ilçesinde de aynı binada bulunan HDP ve DBP ilçe örgütleri polis ve askerler tarafından basıldı. Arama kararı olduğu gerekçesiyle düzenlenen baskınlarda polis ve askerler binada yaklaşık 2 saat arama yaptı. Aramanın ardından polisler kimi posterlere el koyarak binadan ayrıldı.

MÛŞ

Mûş’un (Muş) Kop (Bulanık) İlçesi Bahçelievler ve Şehitlik Mahallesi’nde sabah saatlerinde Özel Harekât polisleri tarafından yapılan ev baskınlarında Fırat Selvi ve Ümit Sümbül adlı yurttaşlar gözaltına alındı. Evlerde yapılan aramalardan sonra gözaltına alınan 2 kişi İlçe Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

ANTALYA

Antalya’nın Kepez İlçesi’ne bağlı Şelale Mahallesi’nde oturan Mehmet Şah Oturakçı, Fatma Oturakçı, Seher Işık ve Oğuz Işık isimli yurttaşlar sabah evlerine yapılan baskınla gözaltına alındı. HDP’li olan 4 yurttaşın hangi gerekçe ile gözaltına alındığı öğrenilemedi. Gözaltına alınan 4 kişi Antalya İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Aramalar bitti

HDP ve DBP Wan il binalarına yönelik yapılan baskın ardından başlatılan arama sona erdi. Baskın ardından il binalarında bulunan tüm bilgisayarların hard disklerine, çok sayıda kitap ve dergiye el konuldu.

HDP ve DBP yapılan baskına ilişkin DBP il binasında ortak basın açıklaması yapması bekleniyor.

‘AKP Kürtlere karşı pervasız bir savaş başlatmıştır’

Amed’in Çinar (Çınar) ilçesinde DBP ve HDP ilçe eşbaşkanları ile yöneticilerinin dün düzenlenen operasyonla gözaltına alınması protesto edildi. DBP ilçe binası önünde eyleme HDP Amed Milletvekili Feleknas Uca ile Çinar Belediye Eşbaşkanı Rukiye Eryılmaz’ın da bulunduğu aralarında bulunduğu çok sayıda kişi katıldı.
Eylemde konuşan DBP İlçe Eşbaşkan Yardımcısı Hatip Turunç, AKP’nin 2014 yılında gerçekleşen son Merkez Yürütme Kurulu’nda Kürtleri, “sindirme, çökertme ve imha politikası” kararı aldığını ve o tarihten sonra Kürtlere karşı “pervasız bir savaş” başlattığını söyledi.

DİHA / HABER MERKEZİ

- Advertisment -

Recent Comments

Verified by MonsterInsights