Ana SayfaÖSP: PAZARCIK'TA BAŞLATTIK DİYARBAKIR KONFERANSI İLE NOKTALAYACAĞIZ
Array

ÖSP: PAZARCIK’TA BAŞLATTIK DİYARBAKIR KONFERANSI İLE NOKTALAYACAĞIZ

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi’nin üç aylık eylem kampanyasının ilk ayağı olan Pazarcık toplantısı yapıldı. Planlamada Pazarcık için belirlenen panel ya da konferans değil toplantıydı. OHAL nedeniyle de Pazarcık ilçe merkezinde yer bulunamadığından toplantı Tilkiler köyüne alındı.

Köylüler toplantı zamanlamasını “15-20 gün sonra yapılmalıydı çünkü halen tarımsal iş mevsimi bitmediğinden katılım zayıf kalır” diyerek eleştirdiler. Haklıydılar. Zaten toplantı da iş mevsimi olması nedeniyle akşama alındı.

Toplantı, ÖSP Genel Başkanı Sinan Çiftyürek’in konuşmasıyla başladı. Çiftyürek özetle:

“Yoldaşlar, dostlar

Bugün korkuyu yenme, öfkeyi sokağa taşırma günüdür. Bugün Türk rejiminin ve AKP hükümetinin Ülke de ve sınır ötesinde tırmandırdığı savaş siyasetini teşhir etme, savaş siyasetine hayır deme günüdür.

Bugün, halkın seçtiği belediye başkanları yerine atanan kayyumlara hayır deme günüdür. Bugün sadece Kürt oldukları için, sadece Kürt özgürlük mücadelesine destek verdikleri için on bin üzerinde eğitim emekçinin açığa alınmasına karşı çıkma, eğitim emekçisiyle dayanışma günüdür. Bugün, tankla topla Şırnak, Cizre’de, Sur’da evlerini başlarına yıkan halkımızın yanında olma derdine, sorunlarına ortak olma günüdür.

AKP, 7 Haziran seçimlerinde kaybettiği siyasal iktidarı, 1 Kasım’da tırmandırdığı savaş siyasetiyle kazanmıştı. Şimdi aynı savaş siyasetini sınır ötesinde somutta da Rojava’yi işgal ederek ve Musul’a askeri müdahalenin yollarını arayarak sürdürmek istiyor. Sınır ötesi savaş üzerinden ve “Misak i Milli’yi kabul etmiyoruz” söylemi üzerinden ırkçı-şoven kitle damarına hitap ederek başkanlık meselesini halletmek istiyor. Başkanlığı elde edeyim adına halkı savaş felaketine sürükleyebilir.

Halkımızı, halklarımızı bu çılgın, bu ırkçı ve emperyal hayaller taşıyan savaş siyasetine hayır demeye çağırıyoruz. Rojava’da derinleştirilen işgale dur demeye çağırıyoruz. Musul-Kerkük hattında IŞİD’e karşı savaşında Peşmerge ile dayanışmaya çağırıyoruz. ÖSP olarak bu çağrılarımızı yineleyeceğiz, bunun mücadelesini vereceğiz.

AKP, Erdoğan bugün içerde ve ülkede savaş siyasetiyle ayakta duruyor aynı savaş siyaseti AKP ve Erdoğan’ın sonunu getirebilir. Dileriz savaş felaketi yaşanmadan halklarımızın müdahalesiyle mevcut iktidarı aşalım

Dostlar, yoldaşlar,

Afganistan-Mısır-Ukrayna üçgeninde 20 yıldır yaşanan savaşın merkezinde Kürdistan yer alıyor. Bu durum ülkemizde, halkımız için büyük imkanlar sunduğu gibi büyük tehlikeleri de içermektedir. İmkanları halkımız lehine değerlendirmek için ulusal demokratik birlik lazım, IŞİD’e karşı verilen cephe savaşının başarısı için ulusal birlik lazım. Kürdistan parçalarının bölgede demokrasi ve özgürlükler alanında tüm halklar ve inançlar için özgürlük alanı olması için siyasi partilerimizin kendi iç sorunlarını hızla aşmaları lazım.

Değerli dostlar,

Bu mıntıka Kürt ile Türk haklarının birlikte yaşadığı bir alandır. Toplantımıza Türk yoldaşların da katılmış olmaları önemlidir. Hepinize çağrı da bulunuyorum; Kendi örgütlülüğünüzü geliştirin. Kimseye güvenmeyin kendinize güvenin. Örgütlenin, örgütlenin. Buralar bizim doğuş yerimizdir. Gelip gideceğiz daha sıkça. Sizi dinleyeceğiz, size de söyleyeceklerimiz var.”

Çiftyürek’in ardında katılımcılar söz alıp konuştular. Katılanlar tartışmaya, buluşmaya görüşleriyle zenginlik kattılar.

img_0473-2img_0472-2img_0473-2

- Advertisment -

Recent Comments

Verified by MonsterInsights