Ana SayfaANKARA’DA AYDIN BULUŞMASI
Array

ANKARA’DA AYDIN BULUŞMASI

Bir grup aydın “Aydın Buluşması” adı altında Ankara’da ilk toplantıyı gerçekleştirdi. 22 Ekim’de Özgürlük ve Sosyalizm Partisi genel merkezinde yapılan buluşmaya birçok aydın katıldı. Sekretarya tarafından yapılan açıklamanın tam metni aşağıdadır.

 

Aydın buluşması Ankara’nın ilk toplantısı gerçekleştirildi

22 Ekim 2016 saat 13’te adına “Aydın buluşması” dediğimiz ve ilk toplantı da isimlendirmeye ilişkin “Buluşma Ankara” ya da “Buluşma Diyarbakır” şeklinde adlandırılan ilk toplantı Ankara’da ÖSP genel Merkez’inde yapıldı. Katılım beklenenden az oldu. 28 kişi davetliyken 17 kişi katıldı. Mutlaka katılması beklenen kimi dostlar bazı zorunluluklardan dolayı katılmadılar.

Açılış konuşmasını yapan Mahmut konuk “Buluşmanın” amaç ve çerçevesini sundu. Geçici Sekretaryanın sorumluluğunun, organize ettiği bu ilk buluşma ile sona erdiğini yeni bir Sekretaryanın oluşturulması önerildi. Ve toplantıların devam edip etmemesi, ederse nasıl ve İkinci buluşmanın nerede hangi konu başlığı altında yapılması gerektiği katılımcılara soruldu. Geçici Sekretaryanın diğer üyesi Ali Gökkaya ise tamamlayıcı bilgiler paylaştı. Toplantıya katılanlar, “buluşmaların devam ettirilmesini ve Ankara’nın yanı sıra Diyarbakır ile İstanbul’da da buluşmaların yapılmasını” önerdiler. Bazı konuşmacılar ise ilerde başka kentlerde de yapılmalı vb. dediler.

Buluşmalar da sunulan yazılı tebliğlerin kamuoyuyla paylaşıp-paylaşılmaması,  paylaşılacaksa nasıl paylaşılacağı ve basına nasıl yansıtılacağı gibi konular gündeme getirildi ancak şimdilik bağlayıcı karar alınmadı. Sanırız Diyarbakır buluşmasında bu meseleler de ele alınır.

Yapılan görüşmelerde, mevcut Sekretaryanın görevine devam etmesi, İkinci buluşmanın 17 Aralık Ankara ve 25 Aralık Diyarbakır’da aynı konu başlığı altında gerçekleştirilmesi kararlaştırıldı. Bu iki buluşmanın konu başlığı ya da sunum konusu, “Ortadoğu-Kürdistan’da savaş ve barış” olarak belirlendi.

İlk buluşmanın sunumcuları olan Temel Demirer “Egemen Klikler Arası Hesaplaşma Veya 15 Temmuz’un Seceresi” başlığı altında yazılı-sözlü sunum yaparken; Sibel Özbudun ise, “Kriz, Savaş ve İşçi Sınıfı Üzerine Görüşler”  başlığı altında yazılı-sözlü sunum yaptı. Öncelikle her iki sunumcu da iyi hazırlanmış olup konu üzerinde zengin sunumlar yaptılar.  Sunum sonrası herkese 10 dakika ile sınırlı söz hakkı verildi.

Söz alan katılımcılar, hem sunumcuların görüşleri üzerine değerlendirme yaptılar hem de kendi görüş ve değerlendirmelerini paylaştılar.

Toplantı sonlandırılırken katılanlar, toplantının yararlı olduğunu, bu tür buluşmaların sürdürülmesinden yana olduklarına ilişkin beyanlarda bulundular.  22.10.2016

Sekretarya adına

Mahmut Konuk

Ali Gökkaya

- Advertisment -

Recent Comments

Verified by MonsterInsights