Ana SayfaKURDISTANKürdistani İttifak: Kürt ve İran halklarının direnişini selamlıyoruz!

Kürdistani İttifak: Kürt ve İran halklarının direnişini selamlıyoruz!

Kürdistani İttifak Çalışması ile Kürt Kadın Platformu, Jîna Mahsa Amini’nin katledilmesi sonrası İran’da kadınlar öncülüğünde başlayan direnişi selamlayarak, “Bütün ulusal demokratik güçleri bu direnişi desteklemeye çağırıyoruz” açıklaması yaptı.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Azadî Partisi, Devrimci Demokratik Kürt Derneği (DDKD), İnsan ve Özgürlük Partisi (PİA), Kürdistan Komünist Partisi (KKP), KDP-BAKUR, Kürdistan Demokratlar Platformu (PDK) ile Kürdistan Demokrat Partisi-Türkiye’nin içinde yer aldığı Kürdistani İttifak Çalışması, İran’da ‘Ahlak Polisi’ tarafından katledilen İranlı Kürt Jîna Mahsa Amini için başlayan ve birçok kentte yayılan direnişe ilişkin Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti’nde açıklama yaptı.  

AYDENİZ: DEVLET SİSTEMİ KADINA SALDIRIYOR

Açılış konuşmasını DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz yaparken, basın metninin Kürtçesini KDP-T’den Ozan Karadaş, Türkçesini ise Kürt Kadın Platformu’ndan Nesrin Askar okudu.

Aydeniz, faşist ve diktatör rejimlerin dünyanın her yerinde ilk olarak kadınları hedef aldığını söyledi. Kadına yönelik katliamların dünyanın her yerinde politik olduğuna dile getiren Aydeniz, “Devlet erkek zihniyetinin kadına yönelik katliamları özellikle Kürdistan’da Kürt kadınlarına dönük daha ayyuka çıkmış durumda. Hem İran’da katledilen Amini’nin hem Azerbaycan ve Ermenistan sınırında katledildikten sonra tecavüz edilen kadın askerin olayı da gösterdi ki devlet sistemi kadına saldırıyor” dedi. 

‘İSYANI SELAMLIYORUZ’

Aydeniz, şunları söyledi: “Biz Kadın Platformu ve Kürdistani İttifak Çalışması olarak, bu katliamları şiddetle kınıyoruz. Bu faşist yönelime karşı; bu öfkenin isyana dönüşmüş halini selamlıyoruz. Kadınlar olarak, bu erkek egemen sisteme karşı boyun eğmeyeceğimizi, geri adım atmayacağımızı, dünyanın neresinde olursa olsun, özgürlüğümüzü örgütleyerek, özsavunmamazı geliştirerek cevap vereceğimizi açıklıyoruz.” 

KADIN İRADESİNE MÜDAHALEYE HAYIR

Basın metnini okuyan Kürt Kadın Platformu’ndan Nesrin Askar, “Amini’nin katledilmesine karşı Doğu Kürdistan kentleri ile İran metropollerine yayılarak süren demokratik direnişe ‘ahlak polisi devleti’ siyasetiyle saldıran İran rejimini kınıyoruz. Ve kadının iradesine müdahaleye ‘Hayır’ diyoruz” şeklinde konuştu. 

‘GÖSTERİCİLER SERBEST BIRAKILSIN’

Askar, Kürt halkı, Fars, Azeri, Belucilerden oluşan İran halklarının Amini’nin öldürülmesine karşı tepki ile başlayan ve kadınların öncülüğünde büyük isyana dönüşerek devam eden direnişlerini selamladıklarını belirterek, “’Ahlak Polisi’ rejiminin gösterilere saldırması sonucu yaşamını yitirenleri rahmetle anıyoruz. Ailelerine başsağlığı ve kadın, çocuklar dâhil 200’ü aşkın yaralılara acil şifalar diliyoruz. Gösteriler sırasında gözaltına alınan yüzlerce tutuklu derhal serbest bırakılmalıdır “ çağrısında bulundu.  

‘BAŞKALDIRIYI DESTEKLİYORUZ’

Askar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kadının iradesi üzerinde elinizi çekin. Ahlaksızlığınızı ‘ahlak’ diye kadına ve topluma dayatmayın. Kadının başını örtmesi veya açması tamamıyla kadının kendi özgür iradesiyle vereceği kararıdır. İster başını örter ister açar, herkesi bu iradeye saygı duymaya çağırıyoruz. Hiçbir iktidar veya erk bu iradeye müdahale etme hakkına sahip değildir. Dünyanın her yerinde özellikle de İran ve savaşın merkezi Ortadoğu ile Kürdistan’da kadınların ve halkların iradesini yok sayan; cinsiyetçi, ırkçı, militarist faşist egemen zihniyetin politikalarına karşı kadınları ve halkları örgütlü mücadeleye çağırıyoruz.

KADINLARIN MÜCADELESİ 

Bu başkaldırı aynı zamanda ırkçı İran rejimine karşı kadının aktif yer aldığı bir ulusal özgürlük hamlesidir. Biz Kürdistan İttifak Çalışması ve Kürt Kadın Platformu olarak başkaldırıyı destekliyoruz ve bütün ulusal demokratik güçleri bu direnişi desteklemeye çağırıyoruz. Bu saldırılara karşı sessiz kalmak, daha fazla kadının daha fazla ulusal özgürlük savaşçısının katledilmesinde İran rejimine cesaret verecektir.

MÜCADELEYİ BÜYÜTELİM

Bu ortak direnişin, Tahran’da demokrasinin gelişmesinin yanı sıra Kürdistan halkının nefes alması açısından da sonuçları olacaktır. Bu nedenle Kürdistan’a özgürlük, İran’a demokrasi hedefi etrafında mücadelenin ortaklaşması, her iki alanda da kalıcı kazanımların yolunu açacağına inanıyoruz. Gelin ulusal özgürlük ve demokrasi dinamiklerinin ortak mücadelelerini destekleyelim, büyütelim. Ve İran ‘ahlak polisi’ rejimine ‘dur’ diyelim.  

İRAN POLİTİKALARINA KARŞI TUTUM ALALIM 

Başta BM, AB olmak üzere uluslararası kurumları, uyguladığı kadın ve halklar düşmanı ırkçı, cinsiyetçi, ‘ahlakçı’ yasa ve politikaları nedeniyle İran rejimine karşı yaptırım uygulamaya, dünya halklarını, İran rejiminin kadına, halkımıza, halklara uyguladığı baskı cenderesine karşı tutum almaya çağırıyoruz.”

MA

Açıklamanın Kürtçe ve Türkçe metinleri aşağıdadır

Em qetilkirina Mahsa Emînî şermezar dikin!

Em berxwedana gelê Kurd û Îranê silav dikin!

Jina Kurd Mahsa Emînî  ya ku pişti  li tehranê hat biçavkirin ji aliyê “polîsên exlaqê” ve bi îşkenceyê hat qetilkirin, weke Xebatên Tifaqa Kurdistanî, em vê yekê bi tundî şermezar dikin.Em rejîma Îranê ya ku li dijî protestoyên qetilkirina Emînî ya ku li bajarên Rojhilatê Kurdistanê û metropolên Îranê belav bûye, bi polîtîkaya “dewleta polîsî ya exlaqê” êrîşî berxwedana demokratîk kir, şermezar dikin û em ji êrîşa li ser vîna jinê re dibêjin “Na”.

Em berxwedana gelê Kurd û gelên Fars, Azerî, Belûçî yê Îranî yên ku bi bertekên li dijî qetilkirina Emînî dest pê kir û bi pêşengiya jinan veguherî serhildaneke mezin, silav dikin.

Em kesên ku di encama êrîşa rejîma polîsên “Ehlaqê” ya li ser xwepêşandanan de jiyana xwe ji dest dane bi rehmet bi bîr tînin. Em sersaxiyê ji malbatên wan re dixwazin, ji birîndarên ku hejmara wan ji 200’î zêdetir e û zarok û jin jî di nav de ne, şifayê dixwazin. Divê girtiyên ku di çalakiyan de hatin binçavkirin demildest bên berdan.

Ji îradeya jinê û bijartina wê ya cil û bergan re rêz bigirin!

Em bang li hemû rejîmên serdest ên mêr ên ku bi kîn û hêrs êrîşî jinan dikin, bi taybet rejîma Îranê dikin; destê xwe ji vîna jinê vekişîne. Bêexlaqiya xwe wek “exlaq” li ser jin û civakê ferz nekin. Vekirin an girtina serî biryara jinê ya bi îradeya azad e. Çi vedigire yan jî vedike ev biryara jinê ye, em bang li her kesî dikin ku rêzê li vê îradeyê bigirin. Mafê ti hêz û îktîdarê nîne ku destwerdana vê îradeyê bike.

Em bang li jin û gelan dikin ku li dijî zihniyeta serdest a ku li Cihanê, bi taybetî li Îran û navenda şer, Rojhilata Navîn û Kurdistanê,  îradeya jin û gelan nas nake û li dijî polîtîkayên wan ên  faşîst, zayendperest, mîlîtarîst têkoşîneke birêxistinbûyî ava bikin.

Werin em bi tifaqa netewî mil bidin berxwedana Rojhilatê Kurdistanê.

Îro çav û guhê gelê me yê çar parçeyên Kurdistanê û yên dîasporayê li berxwedana Rojhilatê Kurdistanê, dile wan bi gelê me yê Rojhilat re ye. Ligel êrîşên giran ên rejîma “polîsên exlaqê” jî têkoşîna azadiyê ya jinan coş û kelecaneke mezin diafirîne. Ev berxwedana ku li dijî polîtîkayên desthilatdariya mêr ên ku vîna jinê nas nake pêk tê, di heman demê de bandoreke giring li têkoşîna azadiya neteweyî jî dike. Ev serhildan di heman demê de pêngaveke rizgariya neteweyî ye ku jin li dijî rejîma nijadperest a Îranê bi awayekî aktîf cih digirin. Weke Xebatên Tifaqa Kurdistanî em piştgiriyê didin serhildanê û bang li hemû hêzên neteweyî yên demokratîk dikin ku piştgiriyê bidin vê serhildanê. Bêdengiya li hemberî van êrîşan dê  bibe sedema kuştina zedetir jin û şervanên azadiya netewî û dê rejîma Îranê teşwiq bike ku êrişên xwe bidomîne.

Werin em mil bidin têkoşîna azadiya Kurdistanê û têkoşîna demokrasiyê ya li Îranê!

Çalakiyên ku bi qetilkirina Mahsa Emînî dest pê kir di demek kurt de li gelek bajarên Îranê yên wek Tehran, Kereç, Tebrîz, Reşt û Îsfehanê belav bûn û berxwedan didome. Berxwedana gelên Îranê ya ku li dijî polîtîkayên dijminatiya jin, gelê Kurd û demokrasiyê pêk tê girîng e. Ev berxwedana hevpar dê hem ji bo pêşxistina demokrasiyê ya li Tehranê hem jî ji bo nefesdayîna gelê Kurdistanê bibe xwedî encam. Ji ber vê yekê em di wê baweriyê de ne ku têkoşîna hevpar a li ser armanca azadiya Kurdistanê û demokrasiya Îranê pêk tê, dê  di her du qadan de rê li ber destkeftiyên mayînde veke. Werin em piştgiriyê bidin tekoşîna hevpar a dînamîkên azadî û demokrasiyê yên netewî û em ji rejîma “polîsê exlaqê” ya Îranê re bibêjin “raweste”.

Wek Xebatên Tifaqa Kurdistanî:

Em bang li saziyên navneteweyî û bi taybet NY (Neteweyên Yekbuyî) û YE (Yekitiya Ewropa) dikin ku ji ber zagon û siyasetên wê yên nijadperest, zayendperest, “exlaqgirî” ku dijminatiya jinan û gelan dike, li dijî rejîma Îranê  sepandina cezayan pêk bîne û em bang li gelên cîhanê dikin ku li dijî zextên rejîma Îranê yên li ser jin, gelê Kurd û gelên me helwestê nîşan bidin.

22.09.2022

Xebatên Tifaqa Kurdistanî

Platforma Jinên Kurd

***

Mahsa Amini’nin öldürülmesini kınıyoruz!

Kürt ve İran halklarının direnişini selamlıyoruz!

Biz Kürdistan İttifak Çalışması olarak; Kürt kadın Mahsa Amini’nin Tahran’da “ahlak polisi” tarafından gözaltına alınıp işkence ile katledilmesini şiddetle kınıyoruz. Amini’nin katledilmesine karşı Doğu Kürdistan kentleri ile İran metropollerine yayılarak süren demokratik direnişe “ahlak polisi devleti” siyasetiyle saldıran İran rejimini kınıyoruz. Ve kadının iradesine müdahaleye “Hayır” diyoruz.

Kürt halkı ve Fars, Azeri, Beluci’si ile İran halklarının; Amini’nin öldürülmesi karşı tepki ile başlayan ve kadınların öncülüğünde büyük isyana dönüşerek devam eden direnişlerini selamlıyoruz.

“Ahlak” Polisi rejiminin gösterilere saldırması sonucu yaşamını yitirenleri rahmetle anıyoruz. Ailelerine başsağlığı ve kadın, çocuklar dahil 200’ü aşkın yaralılara acil şifalar diliyoruz. Gösteriler sırasında gözaltına alınan yüzlerce tutuklu serbest bırakılmalı.

Kadının iradesine ve kılık kıyafet tercihine saygı duyun!

Başta İran rejimi olmak üzere kadına kin öfke ile saldıran bütün erkek egemen rejimlere sesleniyoruz; kadının iradesi üzerinde elinizi çekin. Ahlaksızlığınızı “ahlak” diye kadına ve topluma dayatmayın. Kadının başını örtmesi veya açması tamamıyla kadının kendi özgür iradesiyle vereceği kararıdır. İster başını örter ister açar, herkesi bu iradeye saygı duymaya çağırıyoruz. Hiçbir iktidar veya erk bu iradeye müdahale etme hakkına sahip değildir. Dünyanın her yerinde özellikle de İran ve savaşın merkezi Ortadoğu ile Kürdistan’da kadınların ve halkların iradesini yok sayan; cinsiyetçi, ırkçı, militarist faşist egemen zihniyetin politikalarına karşı kadınları ve halkları örgütlü mücadeleye çağırıyoruz.

Ulusal İttifakla Doğu Kürdistan direnişine omuz verelim

Bugün Kürdistan’ın dört parçası ile diasporada halkımızın gözü, kulağı, yüreği Doğu Kürdistan’daki direnişte. Özellikle “ahlak polisi” rejiminin ağır saldırılarına rağmen meydanları dolduran kadınların özgürlük mücadelesi büyük coşku ve heyecan yaratıyor. Bu direniş, kadının iradesini yok sayan erkek egemen politikalara karşı olduğu kadar halkımızın ulusal özgürlük mücadelesine katacağı ivme açısından da önemlidir. Bu başkaldırı aynı zamanda ırkçı İran rejimine karşı kadının aktif yer aldığı bir ulusal özgürlük hamlesidir. Biz Kürdistan İttifak Çalışması olarak başkaldırıyı destekliyoruz ve bütün ulusal demokratik güçleri desteklemeye çağırıyoruz. Bu saldırılara karşı sessiz kalmak daha fazla kadının daha fazla ulusal özgürlük savaşçısının katledilmesinde İran rejimine cesaret verecektir.

Kürdistan’a özgürlük, İran’a demokrasi mücadelesine omuz verelim!

Mahsa Amini’nin katledilmesini protesto eden eylemler kısa sürede İran’ın Tahran, Kereç, Tebriz, Reşt, İsfahan gibi kentler dahil onlarca kentine yayıldı ve direniş devam ediyor. İran halklarının kendi rejimlerinin kadın, Kürt ve demokrasi düşmanı siyasetine karşı direnişleri önemlidir. Bu ortak direnişin, Tahran’da demokrasinin gelişmesinin yani sıra Kürdistan halkının nefes alması açısından da sonuçları olacak. Bu nedenle Kürdistan’a özgürlük, İran’a demokrasi hedefi etrafında mücadelenin ortaklaşması, her iki alanda da kalıcı kazanımların yolunu açacağına inanıyoruz. Gelin ulusal özgürlük ve demokrasi dinamiklerinin ortak mücadelelerini destekleyelim, büyütelim. Ve İran “ahlak polisi” rejimine “DUR” diyelim. 

Kürdistani İttifak Çalışması olarak:

Başta BM, AB olmak üzere uluslararası kurumları, uyguladığı kadın ve halklar düşmanı ırkçı, cinsiyetçi, “ahlakçı” yasa ve politikaları nedeniyle İran rejimine karşı yaptırım uygulamaya,

Dünya halklarını, İran rejiminin kadına, halkımıza, halklara uyguladığı baskı cenderesine karşı tutum almaya çağırıyoruz.

21.09.2022

Kürdistan İttifak Çalışması

- Advertisment -

Recent Comments