Ana SayfaSIYASETKÖLN'DE ON BİNLER TÜRKİYE'DEKİ BASKILARI PROTESTO ETTİ.

KÖLN’DE ON BİNLER TÜRKİYE’DEKİ BASKILARI PROTESTO ETTİ.

Almanya’nın Köln kentinde bir araya gelen on binler, Türkiye’de AKP Hükümetinin her alanda uyguladığı baskılara karşı birlikte mücadele çağrısı yaptı.

Almanya’nın Köln kentinde, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu’nun (AABK) çağrısıyla yapılan “Demokrasi, Barış, Özgürlük” mitingine on binler katıldı.

Ren Nehri kenarında bulunan Deutzer Weft alanında öğlen saatlerinden itibaren, Avrupa’nın değişik ülkelerinden ve Almanya’nın pek çok kentinden gelenler, taşıdıkları pankart ve dövizlerle Türkiye’de siyasetçilere, basına ve demokratik kurumlara yönelik baskıları protesto etti. Eylemde sürekli Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP aleyhine sloganlar atıldı.

AABK ve ona bağlı derneklerin yanı sıra Almanya Demokratik Kürt Toplumu (NAV-DEM), Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF), Almanya Türkiyeli İşçi Dernekleri Federasyonu (ATİF) ve diğer örgütler de kendi bayrakları ve pankartlarıyla eylemde yer aldı.

Etkinliğin ilk konuşmasını yapan Alman Gazeteciler Cemiyeti (DJV) Genel Başkanı Prof. Frank Überall, kısa bir süre önce basının durumunu yerinde görmek üzere Türkiye’ye gittiğini belirterek, Erdoğan’ın Türkiye’yi gazetecilerin konuşmadığı, yazmadığı br ülke haline getirdiğini söyledi. Überall, Alman hükümetine ve Başbakan Merkel’e de seslenerek bu duruma daha fazla seyirci kalınmamasını istedi.

Daha sonra söz alan AABK Genel Başkanı Hüseyin Mat, Alevilerin, Kürtlerin, ilericilerin, demokratların Köln’de demokrasi ve cumhuriyete sahip çıkmak için on binler halinde net bir mesaj verdiğini belirterek, “Erdoğan kendisinden olmayan herkese karşı. Cumhuriyet’e karşı. Cumhuriyet adını taşıyan her şeyi yok etmek istiyor. Şurada Cumhuriyet adını verdiğimiz bir kuş geçse ona da tahammüle etmeyecek, vuracak” dedi.

Mat, Türkiye’de herkesin kardeşçe bir arada yaşayabileceği bir cumhuriyeti kurmaya yemin ettiklerini belirterek, Pir Sultan Abdal’ın “Dönen dönsün ben dönmezem yolundan” şiiriyle konuşmasını tamamladı.

DİCLE’DEN ORTAK MÜCADELE VURGUSU

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Hatip Dicle ise yaptığı konuşmada belediyelere kayyımların atandığı, milletvekillerinin tutuklandığı, gazete ve televizyonların kapatıldığı, derneklerin kapısına kilit vurulduğu bir Türkiye’nin açıktan diktatörlüğe gittiğini belirterek, “Erdoğan, Enver Paşa’nın yolundan gidiyor. Önce liberal söylemlerle başladı, şimdi ise bütün ulusları ve halkları inkar aşamasına geldi. Milliyetçi cepheye karşı gücümüzü birleştirmemiz ve kazanmamız gerekiyor. Hitler de 1933’te iş başına gelmeden önce Almanya’nın sınırlarını genişletmekten söz etmişti. Erdoğan da bugün Misak-ı Milli sınırlarını sorguluyor. Bu çok tehlikeli bir plandır” dedi.

Dicle, zaferin Kürtler, Türkler, demokratlar ve laiklerin birlikte vereceği mücadeleden geçtiğini söyledi.

Mitingde konuşan HDP eski Milletvekili ve AABK Onursal Başkanı Turgut Öker, içinden geçilen süreçte Avrupa ülkelerinde yaşayan Türkiye kökenli göçmenlere önemli sorumluluklar düştüğünü söyledi. Öker, Alevi hareketinin yerinin demokrasi cephesi olduğunu vurguladı.

Sol Parti Federal Parlamento Milletvekili Sevim Dağdelen, Yeşiller NRW Milletvekili Arif Ünal, Yeşiller Hessen milletvekili Mürvet Öztürk, Yeşiller Federal Parlamento Milletvekili Memet Kılıç da Türkiye’deki demokrasi güçleriyle dayanışmayı yükseltmek için Alman hükümetine baskı yapılmasını istedi.

Miting, Pınar Aydınlar ve Ozan Cömert’in söylediği türkülerle sona erdi.

EVRENSEL

- Advertisment -

Recent Comments

Verified by MonsterInsights