Ana SayfaGÖREVDEN ALINAN AKADEMİSYENE ÖĞRENCİLERİNDEN DESTEK
Array

GÖREVDEN ALINAN AKADEMİSYENE ÖĞRENCİLERİNDEN DESTEK

Barış Bildirisi’ne imza attığı için sözleşmesi yenilenmeyerek görevine son verilen Yrd. Doç. Dr. Eylem Çamuruğlu Çığ’ın ders verdiği Mersin Üniversitesi (MEÜ) İletişim Fakültesi öğrencileri, hocalarına destek verdi. Öğrenciler, hocalarının bıraktığı yerden mücadeleyi devam ettireceklerini ifade etti.

Mersin Üniversitesi (MEÜ) Rektörlüğü tarafından “Bu Suça Ortak Olmayacağız” başlıklı Barış Bildirisi’ne imza attığı için sözleşmesi yenilenmeyerek, görevine son verilen akademisyenlerden biri olan İletişim Fakültesi öğretim görevlisi Yrd. Doç. Dr. Eylem Çamuroğlu Çığ’a en önce öğrencileri sahip çıktı.

‘Barış’ diyen herkes hedef

Bildiriye imza veren diğer akademisyenlerle birlikte hocalarının bu duruma maruz kalmasına tepki gösteren öğrencilerden Gazetecilik Bölümü 2. sınıf öğrencisi Delal Akyüz, “Barış” diyen hemen herkesin hedefte olduğu bir dönemde olduklarını dile getirdi.
Eylem hocalarının da baskılara boyun eğmediğini kaydeden Akyüz, “Eylem Hoca’mız belki fiilen aramızda olmayacak ama onun yetiştirdiği öğrenciler olarak buradayız. Boyun eğmeyeceğiz, hocamıza sahip çıkacağız” dedi.

Öğrencilerinden Sefer Ölmez ise, hem Eylem Hoca’ları hem de diğer akademisyenlerin sırf barışı ve insan haklarını savundukları için görevlerine son verildiğini vurguladı.
Bu ülkede barış diyen, adalet diyen, insan hakları diyen tüm akademisyenlerin yavaş yavaş üniversitelerden ihraç edildiğine işaret eden Ölmez, öğrenciler olarak bu değerli hocalarından mahrum kaldıklarını ifade etti. Ölmez, her şeye rağmen hocalarının kendilerine öğrettiği gibi mücadeleye devam edeceklerini kaydetti.

‘Eylem hocanın barış mücadelesini devam ettireceğiz’

Cafer Cangöz’ün “Zafere mahkum olanlar bedel ödemekten çekinmezler” şeklindeki sözlerini hatırlatan Gazetecilik 4. Sınıf öğrencisi İsa Uğur da, Eylem hocalarının bedel ödemekten çekinmediğini söyledi. Uğur, “Eylem Hoca’mız ve diğer hocalarımız ‘Bu Suça Ortak Olmayacağız’ demenin, aydın, bilim insanı olmanın bedelini ödüyorlar” dedi.

Bugün savaşı, gericiliği talanı isteyenlerin belki Eylem hocalarının üniversitede ders vermesini engellediğini, ama onun öğrencileri olarak barış, insan haklarını ve özgürlükleri ısrarla savunmaktan vazgeçmeyeceklerini söyleyen Uğur, “Bugün Eylem Hoca’mız bir ağaç ve belki onun dallarını kırdılar ama kökleri sağlam ve biz öğrencileri olarak o kökleri üzerinden filizleneceğiz. Hem barış talebini hem de savaşın durması talebini öğrencileri olarak dillendirmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

‘Mücadelesini kaldığı yerden devam ettireceğiz’

Eylem Hoca’nın öğrencilerinden biri de 55 yaşındaki emekli Edebiyat Öğretmeni Müslüm Kaya.

Gazetecilik 3. Sınıf öğrencisi olan Kaya da görevden alınan hocası için “Eylem Hocamız bir umut ekti ve bizler biliyoruz ki bu umut ne kadar geç olursa olsun yeşerecek” dedi.

diha

- Advertisment -

Recent Comments

Verified by MonsterInsights