Ana SayfaÊZİDÎLER ZORLA AFAD KAMPLARINA GÖTÜRÜLÜYOR
Array

ÊZİDÎLER ZORLA AFAD KAMPLARINA GÖTÜRÜLÜYOR

Yenişehir Belediyesi’ne ait kamp alanında 3 yıldır yaşamaya devam eden Êzidîler, kayyumun gelmesiyle birlikte AFAD kamplarına yerleştiriliyor. Êzidîlerin bugünden itibaren gitmek istemedikleri AFAD kamplarına götürüleceği öğrenildi

Şengal’de DAİŞ’in saldırıları üzerine 2014 yılında göç eden Êzidîlerden binlercesi Amed’deki DBP’li Yenişehir Belediyesi tarafından Fidanlık Kamp alanına yerleştirilmişti. Binlerce Êzidî, Şengal’in DAİŞ’ten kurtarılmasının ardından geri dönerken, birçoğu ise Avrupa’ya göç etti. Tüm ihtiyaçları yardım dernekleri ve belediyeler tarafından karşılanan diğer Êzidîler ise kampta kaldı. Yenişehir Belediyesi’ne kayyum atanmasının ardından Êzidîlerin AFAD kampına yerleştirilmeleri gündeme geldi. Buna dair HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca durumu Meclis gündemine taşıyarak soru önergesi verdi.

Kamoa AFAD personelleri getirildi

Kamp alanında daha önce belediyeye bağlı personeller Êzidîler ile ilgilenip, tüm ihtiyaçlarını karşılarken, kayyumla birlikte burada çalışan personeller geri çekildi. Kayyumun aynı zamanda Fidanlık Kamp alanı başkanlığına getirildiği öğrenilirken, personel olarak ise AFAD çalışanlarının kampa getirildiği öğrenildi.

Êzidîler  bugün AFAD kamplarına götürülüyor
Dışarıdan kimsenin alınmadığı kampta bugün Êzidîlerden kimilerini yanlarına alan AFAD yetkilileri, Midyat ve Antep’te bulunan AFAD kamplarından birini seçmelerini istedi. Êzidîlerin bugünlerde Fidanlık kamp alanından tamamen çıkarılacağı ve AFAD kamplarına yerleştirilecekleri belirtildi.(dihaber)

- Advertisment -

Recent Comments

Verified by MonsterInsights