Ana SayfaSIYASETCemaatten yeni bir hamle!

Cemaatten yeni bir hamle!

Cemaat-Hükümet Savaşında; Cemaat Yeni Hamle Yaptı!

  1. ÇİFTYÜREK

Tam da Hükümet ile Cemaat, “geçici ateşkes ilan edildi, herkes mevzisine çekildi bekliyor” denilirken, önce Cemaatin has adamı Hakan Şükür AKP’den istifa etti, ardından “büyük yolsuzluk ve rüşvet operasyonu” başlatıldı.

Hakan Şükür istifa ederken, AKP’yi hedef alan açıklamaları ve kullandığı dil zaten Cemaatin, Hükümet karşısında savunma pozisyonunda olmadığı yeni saldırılara hazır kıta beklediği izlenimi veriyordu. Ayrıca, Cemaate yakın kaynaklarca yapılan açıklamalar, “yolsuzluk, kaset” gibi yöntemlerle hükümete saldıralar yapılacağının işaretlerini taşıyordu ki operasyon da geldi.
Operasyonun hedefinde bakan çocukları, AKP’li belediye başkanları, işverenler ve kentsel dönüşüm işlerinde devrede olan isimlerin olması, soruşturmayı başlatan savcıların isimleriyle birleşince (Zekeriya Öz, Celal Kara) operasyon Cemaatin, Hükümete yönelik karşı hamlesi olarak göründü, öyledir de.

AKP hükümeti 12 yıllık iktidarı boyunca, yaptığı büyük rant vurgunları, devasa yolsuzluk ve rüşvet skandallarıyla şimdiki operasyondan çok daha çaplı onlarca yolsuzluk ve rüşvet operasyonunu hak etmiştir. Fakat “dinime küfreden Müslüman olsa” meselesi gibi yolsuzluk ve rüşvet operasyonunu başlatma emri Cemaatten geliyorsa ki (geldiği görülüyor)12 yıldır aynı kaptan su içen, aynı süreçten beslenerek büyüyenlerin başlattığı operasyonun siyasi yönü üzerinde düşünmek gerekiyor.

AKP hükümetinin bölge politikalarında ABD ile sorunlar yaşadığı;

Cemaat ile Hükümetin dershane vb. sorunlar üzerinden kavgasının doruğa çıktığı;

CHP’nin tam da yerel seçimler öncesinde ANAP’lılaşma (dört eğilimi saflarında toplama) hamleleri yaptığı;

Bir evrede, operasyonun rutin bir yargı işleminin çok ötesinde hükümeti hedef alan siyasi yönü var demektir. Dolaysıyla yerel seçimler öncesinde başlatılan operasyonun siyasete tesiri ne olur? Cemaat hamlesi ABD’siz zor düşünüleceğine göre siyaset ciddi gelişmelere gebe denilebilir! Erdoğan da operasyonun siyasi yönünün farkında olarak, “bizden memnun değilseniz bunun yolu sandıktan geçer” diyor.

Seçimler öncesinde kavga kızışarak devam edecek gibi görünüyor, onca arabulucunun kamuoyuna yansıyan ve yansımayan onca çabalarına rağmen kavga bu merhaleye geldiyse bundan böyle de taraflar heybelerindeki taşları sonuna kadar kullanacaklardır demektir.

Bundan sonra Cemaatin, Hükümete karşı daha hangi kartları açacağı biraz da Hükümetin vereceği yanıta bağlı gibi görünüyor. Seçimlerde Cemaat, CHP’ye mi yönelecek daha da önemlisi Cemaatin daha ne gibi kozları var elinde? Belli değil.

Cemaat ile AKP çatışmasında iki tarafında yara bere içinde güç ve itibar kaybetmesi önemlidir ancak bundan siyasi parsayı CHP toplarsa yine olan Kürtlere olacak gibi.

17-12-2013

[email protected]

 

 

- Advertisment -

Recent Comments

Verified by MonsterInsights