Ana SayfaBARAN’IN AİLESİ: BU ZULMÜ KABUL ETMİYORUZ
Array

BARAN’IN AİLESİ: BU ZULMÜ KABUL ETMİYORUZ

23 Ocak’ta tutuklanan Partiya Kürdistani (PAKURD) Dönem Sözcüsü İbrahim Halil Baran’ın ailesi, bir an önce serbest bırakılmasını talep etti.

11 Ocak’ta Suruç’taki evinde gözaltına alınan İbrahim Halil Baran, 23 Ocak’ta Urfa’da çıkarıldığı mahkemede “Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret” ve “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan tutuklandı.

Rûdaw’a konuşan İbrahim Halil Baran’ın babası Mustafa Baran, “Kürtler’de şöyle bir söz vardır;  Yabancıya talan düğün gibidir. Sadece benim oğlum değil, binlerce insan şu an tutuklandı. Üstelik birçoğu suçsuz, sebepsiz yere tutuklandı” dedi.

Anne Zeliha Baran ise, “Ben oğlumu zor şartlarda büyüttüm. Bu zulmü kabul etmiyorum. 4 aylık bir çocuğu var. Babasız mı büyüyecek bu çocuk. Bunu asla kabul etmiyoruz ve bir an önce serbest bırakılmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

İbrahim Halil Baran’ın avukat ağabeyi İlyas Baran, gözaltına alındığı günü şu sözlerle anlattı:

“Gördüğünüz gibi burası Baran’ın çalışma odası. Gözaltına alındığı gün polisler odasını talan etti. Odasında bir tane Ala Rengin (Kürdistan Bayrağı) vardı, onu aldılar. Tüm kitaplarını teker teker kayıp altına aldılar.”

İbrahim Halil Baran’ın gözaltında çok ağır işkence gördüğü ve kaburgalarında ciddi zedelenmeler olduğu ifade ediliyor.

Baran’ın avukatı Şehmus Ulek, “Baran hakkında iki dosya açıldı. İkisi de sosyal medyada paylaşılan yazılarla ilgili. Gözaltındayken Baran’a 7 soru sorulmuş. Onların hepsi de sosyal medya paylaşımları. Ancak sözkonusu paylaşımlar sahte hesaplardan yapılmış, Baran’la hiçbir ilgisi yoktur.”

İbrahim Halil Baran, şu anda Urfa T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuluyor.

RUDAW

- Advertisment -

Recent Comments

Verified by MonsterInsights