Ana SayfaANKARA’NIN YOĞUN LOBİ ÇALIŞMASINA RAĞMEN TRUMP ERDOĞAN GÖRÜŞMESİ HENÜZ GERÇEKLEŞMEDİ!
Array

ANKARA’NIN YOĞUN LOBİ ÇALIŞMASINA RAĞMEN TRUMP ERDOĞAN GÖRÜŞMESİ HENÜZ GERÇEKLEŞMEDİ!

Trump, Pazar günü Suudi Arabistan, BAE ve G.Kore liderleriyle görüştü. Pazartesi günü ise görüştüğü liderler listesine bu kez Kanada Başbakanı Justin Trudeau katıldı. Trudeau ile Pazar akşamı Quebec’deki bir camiye yapılan saldırı konuşulan konuların başında geldi.

Trump’ın Kanada lideri ile görüşmesi ile birlikte, Trump’ın başkanlığa başladığından beri telefon veya yüzyüze görüştüğü lider sayısı 14 oldu. Bu hafta ise Ürdün’ün Kralı Abdullah Washington’da ve Pazartesi günü Başkan Yardımcısı Pence ile Kral görüşme yaptı. Perşembe günü ise Kral, Trump ile görüşecek. Böylece Trump’ın görüştüğü lider sayısı 15 olacak. Kral’ın Washington’da Trump yönetimini IŞİD ile savaşta daha atak olması için baskı uygulayacağı basına yansıdı.

Trump’ın görüştüğü liderler arasında İsrail Başbakanı ve Mısır lideri Sisi’nin Trump’ı kamuoyu önünde destekleyici ve övücü sözleri vardı. Bunların yanısıra Cumhurbaşkanı Erdoğan da Trump seçimleri kazandığından beri Trump hakkında birçok kez övücü sözleri gündeme geldiği biliniyor. Hatta öyle ki 23 Kasım günü İstanbul’da toplanan İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısındaki Müslüman ülkeleri temsilcileri önünde Trump’a yapılan protestoları eleştirmiş ve Trump’ın kampanya sözlerinin dikkate alınmaması gerektiğini söylemiş ve savunmuştu.

Lobi Çalışmaları

Erdoğan önce Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nu Trump’ın yemin törenine gönderip, Trump yönetimi ile ilişkilerde ne kadar agresif olmak istediğini göstermişti. Normalde hiç yabancı ülke liderinin gitmediği, davet de edilmediği bir törene Çavuşoğlu’nun da özel davet ile gitmediği ortaya çıkmıştı. Çavuşoğlu’nun Trump’ın balolarından birine de Doğan Grup temsilcileri ile birlikte katıldığı öğrenilmişti.

Geçtiğimiz aylarda Doğan Grup’ın CEO’luğundan istifa etmek zorunda kalan M.Ali Yalçındağ’ın da aylar boyunca New York City’de kaldığı ve buradan Trump ekibine lobi çalışmaları yaptığı uzun süredir New York ve Washington’da biliniyor. Yalçındağ hatırlanacağı gibi Trump’ın seçim sonrası zafer konuşmasına katılıp, resimleri paylaşmış ve zaferden memnun olduğunu saklamamıştı.

Yalçındağ, AKP hükümetine yakın olan bir medya grubuna, Doğan Medya’da olanları rapor etmesiyle gündeme gelmişti. Yalçındağ bu skandaldan sonra görevinden istifa etmek zorunda kalmıştı. Kendisinin Trump’ın Türkiye ortağı olarak bilinmesi ve Trump’ın seçim zaferi kazanması Yalçındağ için hiç şüphesiz iyi haberdi. Bu esnada Doğan Grup Ankara temsilcisi hapse alınırken, iki diğer Dogan Grubu üst yetkilisi de hapsedilip, daha sonra serbest bırakıldı.

Hollanda merkezli AKP hükümetine yakın olarak görülen bir şirketin ise Trump’ın MGK Başdanışmanı Mike Flynn ile lobi anlaşması yaptığı daha önce ortaya çıkmıştı. Bu lobi ilişkisi, Washington’daki bazı kaynaklara göre, basına yansıma şekli ve Flynn’in yazdığı yazıda kendi bağını açıkça yazmaması nedeniyle onu Türkiye konularında dezavantajlı bir konuma sokmuş olabilir.  Öyle ki, Trump’ın Dışişleri Bakanı adayı Rex Tillerson’a, Senato Dışilişkiler Komitesinin en kıdemli Demokrat Senatörü Ben Cardin’den gelen 114 soru içindeki tek Türkiye sorusu, Flynn’in AKP hükümetine yakın olduğu ileri sürülen Hollanda merkezli şirket ile olan ilişkisi oldu.

Yine de henüz Trump’ın 11. günü ve Türkiye ile Erdoğan ilişkilerinin nereye gideceğini tahmin etmek için çok erken. Hatırlanacağı gibi Obama ilk okyanus ötesi ikili ziyaretini Türkiye’ye yapmıştı ama ilişkiler özellikle 2013 yılındaki Gezi protestolarından itibaren hiç bir zaman düzelmemişti.

Trump’ın göreve geleli 11 günü oldu ve 14 liderle görüşmesi gerçekleşti. 15. lider ise Ürdün Kralı Abdullah olarak resmi olarak belirlendi. AKP’nin gönderdiği bütün iyi niyet mesajları ve lobi çalışmalarının  şimdilik hedefe henüz ulaşmadığı görülüyor.

Erdoğan’a Trump’dan ne zaman telefon geleceği merakla bekleniyor. Buna rağmen Erdoğan’a yakın medyanın Trump’ın büyük tepki çeken Müslümanlara yasak politikasını dahi savunmaya devam ettiği görülüyor.

Şimdiye kadar Trump’ın görüştüğü ve görüşmek üzere resmi olarak kesinleşen ülke liderleri

 1. Israil,
 2. Hindistan,
 3. Mısır,
 4. Meksika,
 5. İngiltere – yüzyüze
 6. Japonya,
 7. Almanya,
 8. Fransa,
 9. Rusya,
 10. Avustralya,
 11. Suudi Arabistan,
 12. Abu Dhabi,
 13. Kore
 14. Kanada
 15. Ürdün Kralı (Bşk Yrd. görüştü, Trump hafta içi görüşeceğini resmen açıkladı)

 

Kaynak: washingtonhatti.com

- Advertisment -

Recent Comments

Verified by MonsterInsights