Ana SayfaABD’DEN ‘YPG KONUSUNDA ANLAŞTIK’ DİYEN ERDOĞAN’A YANIT: İLK DEFA DUYUYORUZ
Array

ABD’DEN ‘YPG KONUSUNDA ANLAŞTIK’ DİYEN ERDOĞAN’A YANIT: İLK DEFA DUYUYORUZ

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Mark Toner, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Türkiye ile ABD’nin, YPG’nin Menbiç’ten çıkarılması konusundan anlaştığına ilişkin sözlerine yanıt verdi: “Türkiye ile ABD’nin anlaştığını ilk defa duyuyorum. YPG ile yoğun olarak birlikte çalışıyoruz.”

Fotoğraf: Reuters

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 18 Ekim’de yaptığı konuşmada şunları söylemişti: “DEAŞ şimdi El Bab’a yürüyor. Oraya da ineceğiz. ABD ile anlaştık. ‘PYD Menbiç’i boşaltacak’ dedik. Orada‘PYD ve YPG olmayacak’ dedik. ‘Sizler bilmezsiniz’dedik. ‘Buranın tarihini de her şeyini de biz biliriz’dedik. Eğer ‘Rakka’da operasyon yapalım’diyorsanız gerekirse oradan da bu DEAŞ temizlenip gider. Şimdi görüşmeler devam ediyor.”

Sputnik’in haberine göre düzenlediği günlük basın toplantısında konuşan Toner, Erdoğan’ın Menbiç’le ilgili sözlerinin sorulması üzerine şu yanıtı verdi: “Türkiye ile ABD’nin, YPG’yi Menbiç’ten çıkarma konusunda anlaştığını ilk kez duyuyorum. Böyle bir anlaşma olduğunu doğrulayamam. Suriye’nin kuzeyinde YPG ile yoğun olarak birlikte çalışıyoruz. IŞİD’e karşı etkili bir savaş gücü oldular. YPG, geniş koalisyonun bir parçası.”

diken

- Advertisment -

Recent Comments

Verified by MonsterInsights