Ana SayfaYÜKSEKOVADA 2.HALEPÇE Mİ YAŞANIYOR?
Array

YÜKSEKOVADA 2.HALEPÇE Mİ YAŞANIYOR?

HDP Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan, Yüksekova’da kimyasal gaz kullanıldığı iddia edilen mahallelerden sivillerin kendilerini arayarak “Nefes alamıyoruz, bizi kurtarın” çağrısı yaptığını, HDP Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan ise aradıkları Mülki idare amirlerin kendilerine cevap vermediğini söylediç

 HDP Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan, Yüksekova’da kimyasal gaz kullanıldığı iddia edilen mahallelerden sivillerin kendilerini arayarak “Nefes alamıyoruz, bizi kurtarın” çağrısı yaptığını, HDP Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan ise aradıkları Mülki idare amirlerin kendilerine cevap vermediğini söyledi.

Bazı basın yayın organlarında yer alan habere göre, aralarında sivillerin de bulunduğu 40’ı aşkın kişinin mahallelere atılan zehirli gazdan dolayı yaşamını yitirdiği bilgisinin kendisine ulaştığını söyleyen HDP Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan, sivillerin kendisini arayarak “Nefes alamıyoruz, bizi kurtarın” çağrısı yaptığını belirterek, yaşamlarından endişe duyduklarını belirtti.

13 Mart’tan bu yana Yüksekova’da ilan edilen sokağa çıkma yasağı devam ederken, bölgedeki kaynaklar şiddetli çatışmaların yaşandığını belirtiyor. Akşam saatlerinde bazı sosyal medya hesapları ve basın organlarında ilçede emniyet güçleri tarafından “kimyasal gaz” kullanıldığı iddia edildi. Kimyasal gaz iddialarına ilişkin kaymakam ve valiyi defalarca aramalarına rağmen telefonlarına cevap verilmediğini aktaran Akdoğan, “Kent 7 gündür bombardıman altında. Sivillerin çıkması için zırhlı araçlar anons yapıyor ama sivillerin çıkmalarına da izin verilmiyor” dedi. Kimyasal gaz atıldığı iddia edilen Eski Kışla, Mezarlık ve Orman mahallelerinden kendilerini arayan sivillerin atılan gazdan dolayı nefes alamadıklarını söylediğini aktaran Akdoğan, “Mahallerdeki siviller sürekli bizleri arıyor, ‘Nefes alamıyoruz’ diye yardım istiyorlar. Atılan gazın çeşidini bilmiyoruz ama insanlarımız burada çok zor durumda. 30’la 40 arası insanın ise tamamen yandığı bilgisi var. Bizi arayan ve ağlayan bir anne ‘Nefes alamıyoruz. Bizi kurtarın burada evlerimiz yakılıyor. Burada farklı bir gaz kullanılıyor’ diyor” ifadelerini kullandı.

Esat Canan: Bu yönde ciddi kuşkular var

Kimyasal gaz kullanıldığı iddialarıyla ilgili BasHaber’e konuşan BDP Hakkari Eski Milletvekili Esat Canan, söz konusu mahallerdeki kimyasal gaz kullanıldığı iddialarını hala teyit ettiremediklerini ve bu yönde ciddi kuşkuların olduğunu ifade etti.

Çatışma bölgesinde aileler var

Orman, Cumhur ve Güngör mahallelerinde yoğunlaştığı ve bazı sivillerin çatışmanın yaşandığı mahallelerde olduklarına dair bilgiler aldıklarını belirten Canan, “Orman Cumhur ve Güngür mahallerinde top atışları var. Bu konu ile ilgili mülki amirleri ile görüşmedim. Çatışma alanı ile ilgili bize bilgi gelmiyor.  Çatışma bölgesinde bazı ailelerin olduğu da söyleniyor.  Elimizde sağlıklı bir bilgi yok” dedi.

HDP’li Zeydan: Mülki İdare Amirler telefonlarımıza cevap vermiyor

Yüksekova’da bulunan HDP Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan ise çatışmaların yaşandığı bölgede sivillerin olduğunu ve kendilerini arayarak bölgede aşırı oranda gaz sıkıldığının aktarıldığını söyledi. “Yüksekova’da kimyasal gaz kullanıldı, 40 kişi yaşamını yitirdi” şeklindeki iddiaları araştırdıklarını ve bu nedenle aradıkları Hakkari Mülki İdare Amirleri’nin kendilerine cevap vermediklerini söyledi. Zeydan, “Şu an üç milletvekili Yüksekova’dayız. Yetkililer telefonlarımıza cevap vermiyorlar. Bağımsız sivil toplum heyetlerinin iddia edilen mahallere gidilmesinden yanayız. Çünkü bunlar çok ciddi iddialardır. Hükümet yetkililerinin bu iddianın doğru veya yanlış olduğu konusunda ispatlama mecburiyetleri var” dedi.

 

- Advertisment -

Recent Comments

Verified by MonsterInsights