Ana SayfaYOĞUNBAKIM SERVİSİNDE VİCDANİRETÇİYE TUTANAK DAYATMASI
Array

YOĞUNBAKIM SERVİSİNDE VİCDANİRETÇİYE TUTANAK DAYATMASI

Vicdani retçi Sergen Sucu, geçirdiği ameliyatın ardından konulduğu yoğun bakım servisine giren polislerin kendisine zorla “yoklama kaçağı” tutanağı imzalatmaya çalıştığını söyledi.
Daha önce memur olarak çalıştığı Diyarbakır Milli Eğitim İl Müdürlüğü’nde istifa eden vicdanı retçi Sergen Sucu, özel bir hastanede böbrek yetmezliğinden ameliyat geçirdikten sonra yoğun bakım ünitesine gelen polislerin kendisine zorla “yoklama kaçağı” olduğuna dair tutanak imzalatmak istediğini ileri sürdü. Polisin gösterdiği tutuma tepki gösteren Sucu, dün yaşanan olayda yoğun bakım servisinde gözünü açar açmaz başında polisin beklediğini gördüğünü anlattı.

Sucu, “Polis memurları bana ‘Siz asker kaçağısınız ve bu belgeyi imzalayın’ dedi. Ben de kendisine asker kaçağı olmadığımı, vicdanı retçi olduğumu ve bu belgeyi imzalamayacağımı söyledim. Polis imza atmamda ısrar etti, ancak kabul etmedim” diye konuştu.

‘SAVAŞIN UNSURU OLMAYACAĞIM’

“Yürütülen savaşa tanıklık eden bir kişiyim. Bu savaşın ve silahlı kurumların unsuru asla olmayacağım” diyen Sucu, gelen polislere de bunu söylediğini belirtti. Halkların barışı için mücadele edeceğini dile getiren Sucu, “Her geçen gün artan silahlanma, savaş unsurlarının art arda gelmesi ve bu politikaların ‘Vatan millet Sakarya’ zihniyetiyle ilerlemesi yaşamımızı oldukça etkiliyor. Ben bu nedenle Mayıs 2016’da açıklamış olduğum vicdani reddimi tekrar ediyorum. Ben asker kaçağı değilim. Ben vicdanı retçiyim ve vicdanın bu savaşın mekanizmasını ret ediyorum. Halklar vicdanı retlerini açıkladığı sürece vicdanı ret sayısı arttığı sürece bu ülkedeki savaş ortamı yıkılacak. Türkiye halkları özgürleşecek. Doğa ve insan arasındaki barışçıl uyum tekrardan yaratılabilecek” ifadelerini kullandı.

‘GÜVENLİĞİM HASTANE TARAFINDAN HİÇE SAYILDI’

Yoğun bakıma anestezi hekiminin dışında hiç kimsenin alınmadığını söyleyen Sucu, “Hastanenin sorumsuzluğu yüzünden polisler hiç bir hekime sorulmadan yattığım odaya girmişler. Bu ülke şartlarında her önüne gelen ‘Ben polisim’ diyerek hastanede içeriye dalabiliyorsa bizim hastanede sağlığımızı emanet ettiğimiz merkezde güvenliğimiz ne yazık ki hiçe sayılıyor. Bu hastanenin güvenlik politikasını ne kadar lakayt olduğuna şahit oluyoruz. Benim gibi vicdanı retçiler, ekoloji ve siyasal kimliği olan bireyler her geçen gün saldırılarla karşı karşıya kalmışlar. Bugün ben bu hastaneye sağlığımı teslim ederken, güvenliğimi de teslim etmek istiyorum. Fakat güvenliğim hastane tarafından hiçe sayılıyor” dedi.

Sucu, hastane odasına girerek “steril alan ihlali yapan” polisler hakkında avukatı aracılığıyla hukuki girişimde bulunacağını sözlerine ekledi.

dihaber

- Advertisment -

Recent Comments

Verified by MonsterInsights