Ana SayfaCÎHANSri Lanka: Geçici başbakan Wickremesinghe, şimdi de geçici devlet başkanı oldu

Sri Lanka: Geçici başbakan Wickremesinghe, şimdi de geçici devlet başkanı oldu

Sri Lanka’da nisan ayında ekonomik krize karşı başlayan eylemlerin büyümesi nedeniyle ülkeden kaçan Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa’nın yerine Başbakan Ranil Wickremesinghe geçici olarak göreve getirildi. Devlet başkanlığına aday isimlerin ise 20 Temmuz’da parlamentoda oylanacağı açıklandı.

BBC‘nin haberine göre, Wickremesinghe yemin ederek geçici devlet başkanlığı görevine başladı. Wickremesinghe, yaptığı açıklamada, hukukun üstünlüğü ve barışı tesis etmek için hızlı adımlar atacağını ifade ederek “Barışçıl gösteri hakkını kabul ediyorum ancak bazıları sabote etmeye çalıyor” dedi. 

Meclis Başkanı Mahinda Yapa Abeywardene ise parlamentoyu güçlendirmek ve devlet başkanının yetkilerini kısıtlamak için gerekli yasal adımları atacaklarını savundu. Malezya’dan Singapur’a giden eski Devlet Başkanı Rajapaksa ise e-posta ile istifa kararını açıklamıştı.

BENZİN KUYRUKLARI DEVAM EDİYOR

Habere göre, ülkede gıda, yakıt ve diğer temel malzeme kıtlığıyla ilgili kriz ise sürüyor. Başkent Kolombo’da dün sokağa çıkma yasağının kaldırılmasının ardından iş yerleri yeniden açılırken askerlerin ise sokaklarda devriye gezmeye devam ettiği belirtildi. Binlerce kişinin ise benzin istasyonlarında uzun kuyruklar oluşturduğu da ifade edildi. 

Geçici devlet başkanı seçilen Ranil Wickremesinghe ise 13 Temmuz’da protestocuların başbakanlık konutunu basması üzerine “Orduya düzeni sağlamaları için ne gerekiyorsa yapmaları” talimatı verdiğini açıklamış, “Faşistlerin yönetimi ele geçirmesine izin veremeyiz. Demokrasiye yönelik bu faşist tehdidi sona erdirmeliyiz” demişti. 

- Advertisment -

Recent Comments

Verified by MonsterInsights