Ana SayfaTRUMP KARŞITI PROTESTO
Array

TRUMP KARŞITI PROTESTO

Başkan Donald Trump’ın sığınmacılara ve bazı Müslüman ülkelerin vatandaşlarına getirdiği ülkeye giriş yasağı Amerika genelinde geniş çaplı protesto eylemlerine neden oldu.

Başkent Washington’da da Beyaz Saray önündeki La Fayette Park’ta toplanan binlerce kişi, Trump yönetiminin sığınmacı ve göçmenler konusundaki politikalarına sert tepki gösterdi.

Donald Trump’ın geçen Cuma günü imzaladığı başkanlık kararnamesi, Amerika’nın sığınmacı kabulü programının 120 gün süreyle askıya alınması ve 7 Müslüman çoğunluklu ülke vatandaşlarına 90 gün süreyle ülkeye giriş yasağı getirilmesini öngörüyor. Bu 7 ülke Irak, İran, Suriye. Libya, Yemen, Somali ve Sudan olarak sıralanıyor.

Kararnamenin devreye girmesinden sonra bu ülkelerden gelenlerin havaalanlarında bekletilerek ülkeye alınmamaları vakalarının görülmesiyle beraber, başta havaalanları olmak üzere ülke genelinde kentlerin farklı noktalarında protesto eylemleri düzenleniyor.

Beyaz Saray önünden öğle saatlerinden itibaren toplanmaya başlayan kalabalık kısa süre içinde binlerce kişiye ulaştı. Protestocular eylemde ‘Hepimiz Müslümanız’ şeklinde pankartlar açarak, Müslümanlarla dayanışma gösterdiler, ‘İslamofobi’nin Amerikan değerlerine aykırı olduğu şeklinde mesaj verdiler.

Amerika’nın göçmenler ülkesi olduğuna işaret eden protestocular, nefrete ve korkuya yer olmadığı, sığınmacılara kucak açılması gerektiği şeklinde sloganlar attılar.

Beyaz Saray önündeki eylemin ardından Kongre binasına doğru yürüyen protestocular, daha sonra olaysız şekilde dağıldılar.

 

- Advertisment -

Recent Comments

Verified by MonsterInsights