Ana SayfaSALİH MÜSLİM: ÇEKİLMEYECEĞİZ!
Array

SALİH MÜSLİM: ÇEKİLMEYECEĞİZ!

Reuters haber ajansına konuşan Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eş başkanı Salih Müslim, Suriye’nin kuzeyindeki Kürt birliklerin Türkiye’nin ‘Azez ve çevresinden çekilin’ çağrılarına uymayacağını açıkladı.

Müslim, Türkiye’nin Suriye’ye yönelik herhangi bir müdahalesine ‘tüm Suriyelilerin karşı koyacağını’ da belirtti.

Reuters haber ajansı, İngiltere merkezli muhalif Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne dayandırarak, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki YPG güçlerinin mevzilerine Pazar günü de topçu saldırısı düzenlediğini duyurdu.

Anadolu Ajansı da Türkiye’nin 2. gün de süren top atışlarını “Türk Silahlı Kuvvetleri Halep’e bağlı Azez ilçesinde bölücü terör örgütü PYD/PKK hedeflerini Fırtına obüsleriyle ateş altına aldı” diye duyurdu.

Türkiye dün Menag havaalanı ve çevresine topçu atışı düzenlemişti.

Kürt gruplar, havaalanını İslamcı muhalif gruplardan geçtiğimiz günlerde ele geçirmişlerdi.

‘Havaalanı El Nusra’nın elindeydi’

“Türkiye’nin, Suriye’nin iç işlerine karışma hakkı yok” diyen Müslim, Menag Havaalanı’nın Kürt güçlerce ele geçirilmeden önce El Kaide bağlantılı El Nusra örgütünün elinde olduğunu belirtti.

Müslim havaalanının, içinde YPG’nin yanında Arap ve Türkmen güçlerin de bulunduğu Suriye Demokratik Güçleri tarafından ele geçirildiğini ifade etti.

Başbakan Ahmet Davutoğlu dünkü topçu saldırılarının ardından yaptığı açıklamada, Azez’e dönük saldırılar ve Türk sınırını hedef alan tacizlerin ardından ‘angajman kuralları’ çerçevesinde karşılık verildiğini söylemiş, YPG’nin havaalanından çekilmemesi durumunda saldırıların devam edeceği uyarısında bulunmuştu.

Müslim Pazar günü Reuters’a yaptığı açıklamada, Türkiye Başbakanı’nın bu çağrısını reddettiklerini de söyledi.

YPG’yi PKK’nın Suriye’deki kolu, bir ‘terör örgütü’ olarak gören Türkiye, YPG güçlerinin ‘Arap ve Türkmenlere saldırdıklarını’, bunun da ‘savaş suçu’ olduğunu savunuyor.

Amerikan Dışişleri Bakanlığı ise, Türkiye’ye topçu ateşine son vermesi, Suriye’nin kuzeyindeki Kürt güçlere de bölgedeki kaostan yararlanarak yeni toprak kazanımları elde etmemeleri çağrısında bulundu.

 

- Advertisment -

Recent Comments

Verified by MonsterInsights