Ana SayfaROJAVA’DA ANAYASA TASLAĞI: ROJAVA ADI METİNDEN ÇIKARILDI
Array

ROJAVA’DA ANAYASA TASLAĞI: ROJAVA ADI METİNDEN ÇIKARILDI

Rojavalı Kürdler, özerklik hedefi doğrultusunda federal bir yönetim oluşturulmasını öngören ‘anayasa taslağı’ hazırladı.

Rojavalı Kürdler, özerklik hedefi doğrultusunda federal bir yönetim oluşturulmasını öngören ‘anayasa taslağı’ hazırladı.

Reuters haber ajansına konuşan bir Kürd yetkili, ‘Toplumsal Sözleşme’ olarak adlandırılan taslağın ‘anayasa’ niteliğinde olduğunu belirtti.

Taslak, Suriye’de iç savaşın başladığı 2011 yılından bu yana oluşturulan özerk bölgelerin birleştirilmesini amaçlıyor. Rojavalı Kürd liderler daha önce de özerklik planlarını dile getirmiş, ancak hedeflerinin bağımsızlık olmadığını savunmuşlardı.

‘Federal Sistem Kurucu Komisyonu’ Eş Başkanı Mensur El Selum, Reuters’a yaptığı açıklamada “Toplumsal Sözleşme taslağının imzalandığını’ açıklayarak, İdari Komite’nin önce bölgesel yönetimler, ardından da merkezi yönetim için hazırlıklar yapacağını kaydetti. El Selum, seçimlerle ilgili tarih vermedi.

Selum, şu an Kürdler ve müttefiklerinin kontrolünde olmayan Rakka gibi bölgelerde ise federal sisteme dahil olup olmama kararını bölge halkının vereceğini söyledi.

Rojava adı metinden çıkarıldı

Demokratik Birlik Partisi (PYD) yetkilisi Nevaf Halil, Rîmelan kentinde yapılan toplantıda Kürdler ile Arap ve Hristiyan müttefiklerinin Toplumsal Sözleşme’yi onayladıklarını teyit etti.

Rojava Kürdleri ilan ettikleri özerk bölgeyi ‘Rojava Kürdistanı’ ya da ‘Batı Kürdistan’ diye adlandırmalarına rağmen, müttefik Arap ve Hristiyan grupların endişelerini gidermek için Toplumsal Sözleşme’den ‘Rojava’ adının çıkarıldığı belirtiliyor.

Rojava’da yoğun Kürd nüfusa rağmen, Arap ya da Hristiyanların çoğunluğu oluşturduğu birçok kent ve köy bulunuyor.

YPG (Kürd Halk Savunma Birlikleri) ve Demokratik Suriye Güçleri (QSD) siyasileşme yönünde ilk adımı 2015 Aralık ayında atmış, El Malikiye kentindeki iki günlük konferansta milislerin siyasi kolu olarak Suriye Demokratik Konseyi adı altında bir yapı oluşturulması kararı alınmıştı.

 

- Advertisment -

Recent Comments

Verified by MonsterInsights