Ana SayfaPÊŞMERGE BAKANLIĞINDAN TÜRKİYE’YE TEHDİT!
Array

PÊŞMERGE BAKANLIĞINDAN TÜRKİYE’YE TEHDİT!

Kürdistan Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cebbar Yawer yaptığı açıklamada,  “Musul’ u kurtarma operasyonuna katılacak yabancı güçlerin, Musul’u kurtarma koordinasyon komitesi listesinde adları bulunmaması durumunda Koalisyon güçleri tarafından bombalanacaklarını “ açıkladı.

Yawer, isim vermeden yabancı güçler nitelemesiyle yaptığı açıklamada; ‘’Daha önce yapılan antlaşma çerçevesinde Musul operasyonuna katılacak güçlerin, Musul’ u kurtarma hareketinde katılacak güçler listesinde yer almaması durumunda ‘Yabancı’ güçler çerçevesi içinde Koalisyon güçleri tarafından bombalanacaktır.  Bundan dolayı hiç bir yabancı gücün Musul operasyonuna katılmasına izin vermeyeceğiz. Musul operasyonunda yer alacak kara ve hava gücü arasında koordinasyon merkezi oluşturulmuştur‘’ dedi.

Kürdistan Pêşmerge Bakanlığı genel Sekreteri Cebbar Yawer’ in isim vermeden ‘’Yabancı Güçler” kapsamında  Irak’taki tüm taraf ve Kürdistan’ ın Güneyinde 5 partinin yaptığı ortak açıklamada TSK’ yı işgalci güç olarak belirtmişlerdi. Bu eksendeIrak siyasi parti liderleri ve Başbakan Haydar Abadi ile Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında sert tartışmalar yaşanmıştı.

Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakanı Yıldırım, Başika’ dan güçlerini çekmeyeceklerini Musul operasyonuna katılmak için B planları olduğunu kamuoyuna açıklamışlardı.

Irak tarafı Türk Cumhurbaşkanı ve Başbakanına verdikleri cevapta Türk ordusunun şerefleri ile Irak topraklarından çıkmalarını istemiş, aksi durumda kovulacakları şeklinde cevap vermişlerdi.

Heşdi Şabii ve diğer milis güçler de yaptıkları açıklamada Türk Silahlı Güçlerinin İşgalci güçler gibi görüleceğini IŞID gibi muamele göreceklerini açıklamışlardı.

PKK yetkilileri de yaptıkları açıklamada izin ya da izinsiz Musul Operasyonuna katılacaklarını açıklamışlardı

ALAYEKİTİ

- Advertisment -

Recent Comments

Verified by MonsterInsights