Ana SayfaNIVÎSKARÊNPapa Françesco neden Türkiye’ye geldi?

Papa Françesco neden Türkiye’ye geldi?

 

Kanlı savaşlarla sarsılan Ortadoğu’ya barışı getirmek için mi? Hıristiyan ile İslam dinleri arasında diyalog (ekümenik) kurmak için mi? Kürt (Kobanî, Şengal) veya Filistin halkının davasına omuz vermek için mi geldi? Hayır, ne biri ne de diğeri için gelmedi. Gelmedi çünkü:

ABD’nin öncülüğünde Batı bloğu, Asya ve özelde de Ortadoğu’yu yıllardır kan gölüne çevirirken; öyle ki Hıristiyan Batı’nın siyasi liderleri “savaşlar 40 yıl gibi uzun zaman alacak” türünden açıklamalar yaparken, aynı Hıristiyan âleminden Katolik mezhebinin Ruhani lideri ve Vatikan devlet başkanı sıfatıyla Papa Françesco, Türkiye’ye “bölge barışına katkıda” bulunmak için gelmiş olamaz!

Basının Papa Françesco’nun Türkiye ziyaretinin gündemi ile ilgili; “Dinler arası diyalog”, “Ortadoğu’nun durumu”, “Türkiye ve bölgede ki Hıristiyanların geleceği” amacıyla “geldi” açıklamaları gerçeği tam yansıtmıyor.

Papa Françesco, bölgenin bu hassas döneminde, Türkiye’nin daha fazla ABD öncülüğündeki koalisyona katılımı için sırtını sıvazlamanın yanı sıra Hıristiyan aleminin geleceğini konuşmak ve Hıristiyan mezhepleri arasında diyalog (ekümenik) kurabilmenin arayışıyla geldi. Özellikle Hıristiyanlığın iki büyük mezhebi olarak Katolik ve Ortodokslar arasında diyalog arayışında Papa Françesco, Türk devletinden de anlayış bekliyor ve bu sözü alarak dönmek istiyor!

Kısacası, emperyalist ABD ve Batı’nın gündeminde nasıl ki bölgeye dönük barış, insan hakları ihlali, savaşların sonlandırılması, demokrasi bulunmuyorsa Papa Françesco’nun da gündeminde bulunmuyor!  30-11-2014

 

- Advertisment -

Recent Comments

Verified by MonsterInsights