Ana SayfaLGBTİLGBTİ+ dernekleri: “Utanmayı, unutulmayı, terk etmeyi, kaybetmeyi, geri adım atmayı reddediyoruz.”

LGBTİ+ dernekleri: “Utanmayı, unutulmayı, terk etmeyi, kaybetmeyi, geri adım atmayı reddediyoruz.”

LGBTİ+ dernekleri İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası etkinliklerinin dün (20 Haziran) İstanbul genelinde yasaklanmasının ardından ortak açıklama yaptı.

LGBTİ+ dernekleri “20-26 Haziran tarihlerinde Beyoğlu ve Kadıköy’de gerçekleştirilmesi planlanan 30. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası etkinlikleri, Beyoğlu ve Kadıköy Kaymakamlığı tarafından yasaklandı,” dedi.

Açıklamada Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne göre bu yasaklamaların Anayasa’ya aykırı olduğu ve devletin LGBTİ+’ların toplanma özgürlüğü dâhil olmak üzere her hakkını korumakla yükümlü olduğu belirtildi.

“Açıkça ilan ediyoruz”

Kurum ve kamuoyunu hukuk, demokrasi ve insan hakları konusunda dayanışmaya çağıran LGBTİ+ derneklerinin açıklaması özetle şöyle:

“Biliyoruz ki; bu yasaklar onur duyduğumuz varoluşumuzu, ilmek ilmek örerek bugünlere getirdiğimiz mücadelemizi, hakkımız olan anayasal ve toplumsal eşitliğin sağlanmasında aldığımız yolu hedef alıyor. Onurla sahip çıktığımız varoluşumuzdan utanmamız, temas ettiğimiz kalplerde unutulmamız, büyüttüğümüz dayanışmamızı kaybetmemiz, kazandığımız alanları terk etmemiz, haklı mücadelemizden geri adım atmamız bekleniyor.

“LGBTİ+ dernekleri olarak açıkça ilan ediyoruz: Utanmayı, unutulmayı, terk etmeyi, kaybetmeyi, geri adım atmayı reddediyoruz. Tarihimizin, bugünümüzün ve geleceğimizin nefret söylemleriyle, hedef göstermelerle, yasaklarla, tehditlerle bizden alınmasına rızamız yok.”

İmzacılar

Açıklamada imzacı olan LGBTİ+ dernekleri:

17 Mayıs Derneği, 18 Haziran LGBTİ+ Dayanışma Derneği, Gökkuşağı Aileleri Derneği (GALADER), Genç LGBTİ+ Derneği, HEVİ LGBTİ+ Derneği, Kaos GL Derneği, Kırmızı Şemsiye Derneği, Lambdaistanbul LGBTİ+ Dayanışma Derneği, LGBTİ+ Aileleri ve Yakınları Derneği (LİSTAG), Muamma LGBTİ+ Derneği, Özgür Renkler Derneği, Pembe Hayat LGBTİ+ Dayanışma Derneği, Sosyal Politika Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği (SPoD), ÜniKuir Derneği.

Ne olmuştu?

Bu sene otuzuncusu düzenlenmesi planlanan İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası etkinlikleri Beyoğlu ve Kadıköy Kaymakamlıkları tarafından yasaklandı. Etkinliklerin öncesinde de İstanbul Emniyeti Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne bağlı polisler Onur Haftası etkinliklerinin yapılacağı mekânlara giderek bilgi almaya çalıştı. Kaymakamlık kararına göre Onur Haftası etkinlikleri “Huzur, güvenlik ve esenliğin korunması ve suç işlenmesinin önlenmesi amacıyla” yedi gün süreyle yasaklandı.

(MD/TY)

BİANET

- Advertisment -

Recent Comments