Ana SayfaKURDISTANKÜRD TOPLUMSAL KONGRESİ İLAN EDİLDİ

KÜRD TOPLUMSAL KONGRESİ İLAN EDİLDİ

Eski Sovyet Cumhuriyeti’nde faaliyet yürüten 11 Kürd kurumu geçtiğimiz yıldan bu yana tartışılan Kürd Toplumsal Kongresi’nin kuruluşunu ilan etti.

Eski Sovyet Cumhuriyeti’nde faaliyet yürüten 11 Kürd kurumu geçtiğimiz yıldan bu yana tartışılan Kürd Toplumsal Kongresi’nin kuruluşunu ilan etti.

Rusya Federasyonu, Kazakistan, Kırgızistan, Gürcistan, Ermenistan ve Azerbaycan’da resmi faaliyet yürüten 11 Kürd kurumunun başkanının ve kanaat önderlerinin katılımı ile Kongreya Komalên Kurd / Kürd Toplum Kongresi’nin (KKK) kuruluş toplantısı gerçekleşti. Geçtiğimiz yıl Ekim ayında başlayan Kürd Kongresi tartışmaları bir yılın ardından dün gerçekleşen toplantı ile Kürd Kongresi’nin kuruluşu ilan edildi.

Dün (9 Ekim 2016) gerçekleşen toplantıya, Rusya Federasyonu, Kazakistan, Kırgızistan, Gürcistan, Ermenistan ve Azerbaycan’da resmi faaliyet yürüten 11 Kürd kurum temsilcisinin ve kanaat önderlerinin katılımı Kürd Toplumsal Kongresi’nin kuruluş toplantısı gerçekleştirildi.

Başta Sovyet Kürdleri olmak üzere genelde tüm Kürdler arasındaki ilişki, iletişim, işbirliği ve birlik ihtiyaçların ele alındığı toplantıda, ardından kuruluş sözleşmesi imzalanarak resmi çalışmalarına başladığı duyuruldu.

Aynı zamanda Kürd kongresinin deklerasyonunun ve tüzüğünün onaylandığı toplantıda, Yönetim, Sekreterlik ve Denetleme kurulu seçildi.

Toplantıya katılanlar, Kürdler arası ulusal birlik konusunu görüşmek için KBY’ye bir heyet gönderilmesini kararlaştırdılar.

Kuruluş deklerasyonunda yer alan amaçlar şöyle sıralandı:

“-Kürd özdeşliğinin, dilinin, kültürünün korunması, Kürd nüfusun milli haklarının savunulması, dünyanın diğer devletlerindeki Kürd toplulukları ile ilişkilerin genişletilmesi ve güçlendirilmesi için Eski Sovyetlerdeki ayrı ayrı bireyler ve Kürd oluşumları arasında işbirliğinin, karşılıklı yardımlaşmanın, konsolidasyonun güçlenmesi yönlü faaliyetlerin yürütülmesi.

-İdeolojik tercihlerine, partisel ve dini aidiyetlerine bakılmaksızın eski SSCB Kürdleri arasındaki birlik ve dayanışmasının güçlenmesine yardım etmek.

– Eski Sovyet cumhuriyetlerinin vatandaşları olan soydaşlarımızın refahı ve saadeti için omuz omuza yaşadıkları bütün halklarla karşılıklı saygı, güven, dayanışma ve işbirliğinin pekişmesine katkıda bulunmak.

-SSCB’nin çöküşünden sonra oluşan cumhuriyetlerin vatandaşları ile Güney Kurdistan Federasyonu (Irak), Batı Kurdistan (Suriye) kantonlarındaki toplum temsilcileri, kültür, bilim ve iş çevreleri, Kuzey Kurdistan (Türkiye), Doğu Kurdistan (İran) ve bütün dünyada faaliyet gösteren Kürd siyasi partileri ve kültürel oluşumları arasında kültürel, ekonomik işbirliğinin ve dostluk ilişkilerinin gelişmesine yardımda bulunmak.”

Kürd Kongresinin bir dizi toplantı programı var  

BasHaber’e konuşan katılımcılardan Hejarê Şamil, Kürd Kongresi toplantısının ilkinin 1 yıl önce Moskova’da yapıldığını hatırlatarak, daha sonra Orta Asya, Kafkasya ve Rusya’ya bağlı diğer yerlerde çalışmaların devam ettiğini söyledi. Dün de Moskova’da, Kazakistan’da, Stavrapol’da ve diğer şehirlerden katılımcıların katılımıyla bir toplantı gerçekleştirdiklerini belirten Şamil, Kürd Kongresi’nin yakında Kürdistan’da da toplantılar düzenleyeceğini söyledi. Şamil, bu toplantıların sonrasında da Moskova’da daha kapsamlı bir toplantı yapacaklarını ekledi.

BasHaber 

 

- Advertisment -

Recent Comments

Verified by MonsterInsights