Ana SayfaKESK DE #HAYIR DİYOR
Array

KESK DE #HAYIR DİYOR

KESK, başkanlık sistemini içeren Anayasa referandumuna “Hayır” diyecek. KESK Eş Genel Başkanı Şaziye Köse, kuvvetler ayrılığı tümden ortadan kaldırdığı, tüm yetkilerin tek elde topladığı ve emekçilerin temel hak ve özgürlüklerin ortadan kaldırılmasının önü açtığını kaydederek, Referanduma ‘Hayır’ diyeceklerini açıkladı.

KESK Genel Merkezi’nde gerçekleşen basın toplantısında, Yönetim Kurulu adına basın açıklamayı yapan Köse, “Anayasa değişikliği teklifi denetlenemeyen, eleştirilemeyen, Anayasa üstü olan bir kişinin her şeyi belirlediği sistemin adı en basit ifade ile kula kulluktur, sulta sistemidir” diyerek eleştirdi.

Köse, referanduma OHAL ve eşitsiz şartlarda altında girildiğini belirterek, ‘Hayır’ oyu kullanma gerekçelerini şu şekilde sıraladı:

“-Süreklileşmiş ve daha koyu bir OHAL rejimi anlamına geldiği için ,

-Demokrasinin tüm ilkelerine, birikimine ve mirasına sahip çıkıyoruz,

-Bağımsız emek hareketinin varlığını, varoluş koşullarını ve örgütlülüğünü savunmak amacıyla,

-Grev ve toplu sözleşme hakkımız, insanca yaşam, insanca çalışma hakkı, insanca yaşanabilir ücret ve güvenli bir gelecek için değişikliği için,

-Emek, demokrasi, barış ve özgürlüklerimizi, ekmeğimizi, iş güvencemizi korumak ve ortak geleceğimizi savunmak için değişikliği reddediyor, referandumda ‘HAYIR’ diyoruz.”

AKP Hükümeti’nin “Biat et, rahat et” söylemine atıfta bulunan Köse, KESK’in biat etmeyerek direneceğini belirtti. Referandum için “Hayır” çağrısı yapan Köse, “Kula kulluk etmeyi kabul etmeyenleri, farklılıklarımızla birlikte eşit, özgür, demokratik ve barışçıl bir ortamda birlikte yaşamı savunan herkesi, her bir bireyi referandumda mevcut değişikliği reddetmeye ve tercihini hayır’dan yana kullanmaya çağırıyoruz” diye konuştu.

BİRGÜN

- Advertisment -

Recent Comments

Verified by MonsterInsights