Ana SayfaKURDISTANEzidilere yönelik yapılan katliamın 8. yılı

Ezidilere yönelik yapılan katliamın 8. yılı

Şengal’de Ezidi Kürtlere yönelik gerçekleştirilen katliamın üzerinden 8 yıl geçti. Kürdistan Parlamentosu 3 Ağustos’u “Ezidi Soykırımı Günü” olarak ilan etmişti.

Ezidi Kürtlerin “73’üncü Ferman” diye adlandırdığı Şengal Katliamının yıl dönümünde Ezidilerin acıları tazeleniyor. Her yıl 3 Ağustos’ta Kürdistan Bölgesi’nde çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) adıyla Suriye ve Irak’ta ortaya çıkan örgüt, 2014’ün haziran ayında Musul kentine saldırarak işgal ettikten sonra 3 Ağustos’ta Şengal’i hedef aldı ve büyük bir katliam yaptı.

Ezidi Kürtlerin yoğunlukta yaşadığı ilçe ve çevresine yönelik barbarca saldırıda yüzlerce Ezidi Kürt toplu halde öldürüldü, çoğunluğu kadın ve çocuk olmak üzere 6 binden fazla kişiyi ise kaçırdı.

Saldırıdan kaçan yüzbinlerce Ezidi ise Şengal Dağı’na, Kürdistan Bölgesi ve Rojava’ya sığındı. Hala binlercesi Kürdistan Bölgesi’ndeki kamplarda yaşıyor.

IŞİD’in tüm dünyanın gözü önünde Ezidi Kürtleri topluca katletmesi, kaçırdıklarına “savaş ganimeti” muamelesi yapılarak sistematik işkence ve cinsel saldırıda bulunması büyük bir insani suç olarak kayıtlara geçti.

Kürdistan Bölgesi hükümeti ve çok sayıda sivil toplum kuruluşları, yakın tarihte yaşanmış bu insanlık suçunun “soykırım” olarak tanınması için çeşitli düzeylerde çalışmalar yürütüyor ve uluslararası topluma Ezidilerin sesini duyurmak için çabalıyor.

3 Ağustos 2014: Şengal’de Ezidi Soykırımı

En az 5000 kişi katledildi

Sadece ilk iki günde 1293 kişi katledildi

1500 Ezidi kadın cinsel saldırıya maruz kaldı

6500 Ezidi kadın ve çocuk kaçırılarak ”köleleştirildi”

400 bin kişi göç etti

1273’si kadın 1444’ü erkek 2717 Ezidi Kürt hala kayıp

Şu ana kadar 1207 kadın, 339 erkek ve 2008 çocuk kurtarıldı

325197 Ezidi göçzede hala Kürdistan Bölgesi’ndeki kamplarda yaşıyor

100 bin Ezidi dünyanın değişik ülkelerine göç etti

- Advertisment -

Recent Comments