Ana SayfaJINKatledilen Ezgi Zerkin’in annesi isyan etti: Ulan kadınlar tek tek gidiyor

Katledilen Ezgi Zerkin’in annesi isyan etti: Ulan kadınlar tek tek gidiyor

İzmir’in Konak ilçesinde 28 Temmuz’da boşanma aşamasında olduğu eşi Deniz Özarslan tarafından silahlı saldırıya uğrayan, 31 Temmuz’da beyin ölümü gerçekleşen Ezgi Zerkin için yaşamını yitirdiği hastane önünde protesto düzenlendi. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun düzenlediği eyleme Ezgi Zerkin’in annesi de katıldı. Ezgi Zerkin’in annesi, “Benim çocuğumu devlet de korumadı. Kapıma geldiler, uzaklaştırması var dedim. Eşkalini verdim, adresini verdim. ‘Oğlum, evladım, benim kapımda işin ne?’ dedim. Geliyor, bağırıyor, küfrediyor, darbediyor, gidiyor. Çıkarsam beni de öldürür, kızımı da öldürür. ‘Sen neden benim kapıma geliyorsun?’ dedim. Görevli ne diyor biliyor musunuz? ‘Benim görevim bu, ben buraya gelebilirim. O senin kapından içeriye girerse o zaman müdahale edebilirim. Sen onu burada tut ki ben gelip yakalayayım” diyerek polisin yaklaşımına tepki gösterdi.

Kurşun 24 saniyede beynine girdi kızımın

İhbar için polis ararken yaşadıklarını anlatan anne, “Ulan sen beni 112’ye bağlıyorsun. 112, ‘Hasta mısın?’ diyor. Diyorum ki ‘Polis istiyorum.’ Polise bağlanıncaya kadar bana müzik dinlettiriyor. Bu kurşun 24 saniyede beynine girdi kızımın. Adam 24 saniyede kaçtı. Ulan sen bana neyin müziğini dinlettiriyorsun? Bakın bunu tutuklayın. Savcılık da suç duyurum var. Karakolda suç duyurum var. Çankaya’daki aile içi şiddette suç duyurum var. Uzaklaştırmamı aldım. Kapıma geliyor akabinde. Arıyorum. İkisini dikiyorlar. Ekip geliyor, ekip gidiyor. Ekip sen bana neden geliyorsun ya? O adam bir alt sokağımda geziyor ya. Çünkü devlette değişen hiçbir şey yok. Herkes kendi havasında. Bir sandalye peşinde, bir iktidar peşinde. Ulan kadınlar tek tek gidiyor. Anaların canları yanıyor. Ocakları sönüyor bir kalleşin, bir kurşunuyla. Sen nasıl devletsin? Nasıl yakalayamıyorsun ya? İzmir çok mu büyük? Sen bu kadar mı basiretsiz bir emniyetsin? Günlerdir ben sana suç duyurusunda bulunuyorum. Siz benim ölümü de bulacaksınız. O zaman ne yapacaksınız?”

HDP’den dayanışma

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, İzmir’de boşanmak istediği Deniz Özarslan tarafından katledilen Ezgi Zerkin’in annesinin, “Benim çocuğumu devlet koruyamadı” şeklindeki tepkisine ilişkin dijital medya hesabından iktidarın politikalarına dikkat çekti, Zerkin’in annesiyle dayanışma mesajı verdi.

İktidar şiddete zemin hazırlıyor

Savcılık ve karakolda suç duyurusuna rağmen fail Deniz Özarslan hakkında uzaklaştırma kararı olmasına rağmen Ezgi Zerkin’in işyerine gittiği sırada “devletin koruyamaması politikası” sonucu Ezgi’nin katledildiğini belirten Başaran, şunları söyledi: “Bu ülkede kadınlar, kendi yaşamları hakkında karar verdikleri için katlediliyor. Gittikçe kırım boyutuna varan kadın katliamlarının sorumlusu, iktidarın cinsiyetçi kadın düşmanı politikalarıdır. Neden mi bunu diyoruz? Her gün güne bir kadın cinayeti haberiyle uyanıyoruz. Danıştay’ın İstanbul Sözleşmesi kararının ardından en az 20 kadın ve sadece geçtiğimiz Temmuz ayında 44 kadın, erkek şiddeti sonucu katledildi. İktidar ne yapıyor? Kadın katliamlarına karşı önlem almak yerine; medyası ve yargısı işbirliğiyle algı yaratarak, İstanbul Sözleşmesi’nden geri çekilerek kadına yönelik şiddete zemin hazırlıyor.

Yasalar kadınları korumuyor

Çünkü iktidarın ‘makbul kadın’ algısına göre kadınlar boşanamaz, gece geç saatte dışarıda kalamaz, istediği kıyafeti giyemez, siyaset yapamaz, kadın düşmanı politikalarına karşı mücadele edemez! İşte bu yüzden çıkardığı yasaların içi boş ve göstermelik! İktidarın çıkardığı yasalar, Ezgi Zerkin katliamında görüldüğü gibi kadınları korumuyor. Biz kadınlar, bu yasalarıyla birlikte iktidarı da politikalarını da hep birlikte göndereceğiz! Katledilen kadınlara ve ailelerine sözümüz olsun; İstanbul Sözleşmesini biz uygulatacağız.”

Yeni Yaşam

- Advertisment -

Recent Comments

Verified by MonsterInsights