Ana SayfaSIYASETKARAYILAN: ŞENGAL’DEN ZATEN ÇEKİLECEKTİK

KARAYILAN: ŞENGAL’DEN ZATEN ÇEKİLECEKTİK

PKK Yürütme Komitesi Üyesi Murat Karayılan Şengal’deki PKK varlığına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Karayılan ‘Zaten çekilecektik’ dedi.

 

Stêrk TV’de özel bir programa katılan PKK Yürütme Komitesi Üyesi Murat Karayılan önemli açıklamalarda bulundu.

 

Yaşadığımız çağda birbiriyle düşman olan kesimlerin bile sorunlarını diyalogla çözmek istediğini belirten Karayılan, Kürdlerin de kendi içindeki sorunları çağdaş yöntemlerle çözmesi gerektiğine belirterek Kürdistan Bölgesi Başbakanı Neçirvan Barzani’nin açıklamasına değindi.

 

 “Sayın Neçîrvan’ın Şengal hakkında yaptığı açıklamalara hiçbir anlam veremedim’’ diyen Karayılan   PDK  ile aralarında yaptıkları tartışmaların sonuçlanmasıyla birlikte HPG olarak güçlerini çekeceklerini zaten söylediklerini belirterek ‘‘Bunu ilk defa burda açıklıyorum’’ dedi.

 

Murat Karayılan Neçirvan Barzani’nin ya görüşmelerden haberdar olmadığını ya da gelişen süreci bozmakla itham etti.

 

‘‘Zaten böylesi bir açıklamaya hiç ihtiyaç yoktu’’ diyen PKK Yürütme Komitesi Üyesi Karayılan sölerini şöyle sürdü: ‘‘Bir de hiçbir Kürd siyasetçinin ağzına almayacağı kelimeleri kullanması bir talihsizliktir. “Şiddet kullanırız” ne demek? Birakuji, yani kardeş kavgası demektir. Yani şimdi kardeş kavgasını mı geliştirmek istiyor?

 

İçinde bulunduğumuz yüzyılda sorunları bu şeklide çözmeyi mi düşünüyor? Bu mesajı kime dönük veriyor? Bilinmeli ki tehditle kimse sonuca ulaşamaz. Tarihte bunun birçok örneği de vardır; PKK tehditlerle geri adım atacak bir hareket değildir. Belirttiğim gibi insan bu duruma anlam veremiyor.”

 

 Duhok Amerikan Üniversitesi’nde düzenlenen “Bağımsızlık Sonrası Kürdistan Konferansı”nın ardından Al-Monitor’e verdiği röportajda Kürdistan Bölgesi Başbakanı Neçirvan Barzani, PKK’nin Şengal’den çıkması gerektiğini söyleyerek, “Gerekirse güç kullanmak zorunda kalırız” demişti.

 

- Advertisment -

Recent Comments

Verified by MonsterInsights