Ana SayfaCÎHANFARC lideri Ivan Mordisco öldürüldü

FARC lideri Ivan Mordisco öldürüldü

Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri’nin (FARC) önemli liderlerinden Ivan Mordisco takma adlı Nestor Gregorio Vera Fernandez’in, ordu tarafından gerçekleştirilen operasyonda öldürüldüğü açıklandı.

BirGün’ün haberine göre, Kolombiya Millî Savunma Bakanı Diego Molano ve güvenlik birimlerinin temsilcilerinin katıldığı basın toplantısında, İstihbarat’ın Mordisco’yu ülkenin Caqueta yönetim bölgesine bağlı San Vicente del Caguan kasabasındaki Santa Rita köyüne yaptığı bombardıman sonucu öldürdüğü açıklandı.

Asıl ismi Nestor Gregorio Vera Fernandez olan Mordisco’nun öldürüldüğü operasyonda 10 kişi daha öldü. Mordisco’nun bulunduğu yerde arama faaliyetleri yapan özel kuvvetler, çok sayıda silah ve mühimmat ele geçirdi.

2016’DA KALICI ANTLAŞMA İMZALANMIŞTI

Örgüt, 52 yıl boyunca sürdürdükleri silahlı mücadeleyi 2015 yılının Eylül ayında Küba’nın arabuluculuğunda Kolombiya hükûmeti ile anlaşmaya vararak sonlandırmıştı. .Eylül 2016 itibarı ile de kalıcı antlaşma imzalanmıştı. Ancak gelişmeler üzerine hükümet ile barış anlaşması imzalayan FARC’ın eski komutanlarından Santrich, 29 Ağustos 2019’da yeniden silahlı mücadeleye dönülmesi çağrısı yapmıştı.

Örgütün Venezuela sınır bölgesindeki silahlı grubundan sorumlu olduğu belirtilen  FARC’ın eski komutanlarından Mordisco, yeniden silahlı mücadeleye dönülmesi çağrısına katılmıştı.


MAYIS AYINDA DA İKİ FARC LİDERİ ÖLDÜRÜLDÜ

FARC’ın önemli isimlerinden asıl adı Seuxis Paucias Hernandez Solarte olan ve yeniden silahlı mücadeleye dönüş çağrısı yapan 53 yaşındaki Jesus Santrich, 17 Mayıs 2021’de Kolombiya ordusunun komandoları tarafından düzenlenen pusuda hayatını kaybetmişti.

Aynı şekilde FARC’ın önemli liderlerinden Gentil Duarte’nin de 26 Mayıs’ta Venezuela topraklarında çıkan çatışmada öldürüldüğü açıklanmıştı. Mordisco, son 3 ayda öldürülen üçüncü FARC lideri oldu.

- Advertisment -

Recent Comments

Verified by MonsterInsights