Ana SayfaNIVÎSKARÊNHDP madem Erdoğan’ı destekleyecek, Demirtaş neden aday?

HDP madem Erdoğan’ı destekleyecek, Demirtaş neden aday?

ÖSP’nin birinci ve ikinci tur Cumhurbaşkanı seçiminde halkı sandığa gitmemeye çağırmasına kimi dostlardan, arkadaşlardan ve hatta yoldaşlardan, “neden Demirtaş’ı desteklemiyorsunuz” diye itirazlar, eleştiriler geldi, geliyor. Ancak tutumumuzda ne kadar haklı olduğumuzu çok geçmeden HDP Grup Başkan vekili Pervin Buldan yaptığı açıklamayla en azından bir yanıyla doğrulamış oldu. ÖSP ne demişti?

Gerek “2023 Hedefi” ya da “Yeni Türkiye Vizyonu” ile kendince ‘değişim’i temsil eden Erdoğan’ın, gerekse CHP ve MHP’nin Kemalist rejimin savunulması üzerine kurdukları ittifakı temsil eden İhsanoğlu’nun özü itibariyle milliyetçi muhafazakârlığı temsil ettiklerini; Erdoğan ile İhsanoğlu arasında ya da Doğu despotik başkanlık sistemi ile katı merkeziyetçi Kemalist üniter parlamenter sistem arasında bir seçim yapmak zorunda olmadığımızdan, birinci ya da ikinci turda desteklenemeyeceklerini vurguluyoruz.

HDP adayı Sn. Demirtaş’ın adaylığı konusunda ise:

Proje olarak HDP’yi doğru bulmadığımızdan;

HDP’nin izlediği Kürdistan siyasetini birçok açıdan sorunlu ve savunulamaz gördüğümüzden;

Irak’ın parçalanmayla yüz yüze geldiği ve Bağımsız Kürdistan’ın tartışıldığı bu evrede HDP doludizgin “Türkiyelileşme” siyaseti izlediğinden;

Demirtaş birinci turda yüksek oy alsa bile Erdoğan’ın, AKP içi ve dışındaki milliyetçi kitle damarı nedeniyle ittifaka yönelip pazarlık yapmayı göze alamayacağı ve bu yöndeki beklentiler boşa çıkacağından, yurtsever halkımızı sandığa gitmemeye çağırıyoruz!” demişti.

Ben “Aynı Kumaşın Farklı Desenleri; Erdoğan Ve İhsanoğlu” başlıklı yazımda da; AKP’nin tam da seçim arifesinde ve Öcalan’ın da “ufuk açıcı tarihi adım” dediği yasa tasarısını meclise getirmesi; dün haksız yere tutuklattığı KCK tutuklularının şimdi bırakılması gibi adımlar; AKP’li Hüseyin Çelik’in, “Irak’ın parçalanması ile paralel Kürtler kendi kaderlerini tayin edebilir”, “Kürdistan’ı kardeş görürüz” açıklamalarına Demirtaş’ın ikinci tura kalamayacağı gerçeği de eklendiğinde, Kürt seçmenin ağırlıkla Erdoğan’a yöneleceği söylenebilir” demiştim ki Pervin Buldan doğrudan Erdoğan’ı destekleyeceklerini ifade etti. Şöyle ki:

 

Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili herkesin merak ettiği soru seçimin ikinci tura kalması halinde HDP /BDP’nin kime destek vereceği. HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan merak edilen bu sorunun cevabını verdi. Buldan, “çözüm sürecinin devam etmesi için Erdoğan’ı destekleyebileceklerini” söyledi.

Akşam gazetesinden Yelda Gökdağ’ın sorularını yanıtlayan HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan’ın açıklamaları şöyle:

“Sürecin devamı ve sekteye uğramaması çok önemli. Cumhurbaşkanlığı seçiminin süreci olumsuz yönde etkileyeceğini düşünmüyoruz. Çünkü hükümet, Çözüm Süreci konusunda kararlı görünüyor. Başbakan Erdoğan seçimi kazanır ve Köşk’e çıkarsa süreç aynen devam eder. Bizim bu konuda bir endişemiz yok. Zaten bunu Başbakan da söylüyor” diyor Buldan. Ki daha öncede buna yakın açıklamaları olmuştu Pervin hanımın.

HDP Grup Başkanvekili Buldan’ın “Erdoğan’ı ikinci turda destekleriz” mesajı demek, yazımda da belirttiğim gibi birinci turda da desteklemek olarak seçmence algılanabilir, dahası Buldan’ın mesajı Öcalan mesajı olarak okunabilir çünkü Pervin Buldan Öcalan ile düzenli görüşen ve görüşlerini kamuoyuna açıklayan temsilcidir.

Bizim tutumumuzu eleştirenler özellikle de HDP’nin Türkiye sosyalist hareketindeki bileşenleri bir daha düşünmelidir. Biz zaten az çok bunu öngörüyorduk. 07-12-2014

 

- Advertisment -

Recent Comments

Verified by MonsterInsights