Ana SayfaGÜNEY KÜRDİSTAN PARTİLERİ BAŞKANLIK KONUSUNDA YİNE ANLAŞAMADILAR! / SİNAN ÇİFTYÜREK
Array

GÜNEY KÜRDİSTAN PARTİLERİ BAŞKANLIK KONUSUNDA YİNE ANLAŞAMADILAR! / SİNAN ÇİFTYÜREK

Güney Kürdistan’da son aylarda sıklıkla parti ve örgütler kapıya gelip dayanan başkanlık krizini çözmek için görüşüyor, toplantı yapıyor ama bir türlü anlaşamıyorlardı. Dün tekrar bir araya geldiler ama başkanlık konusunda yine anlaşamadılar.

Bilindiği gibi, Başkan Barzani’nin görev süresi 20 Ağustos’ta sona ermişti ya yeni seçim ya da parlamento kararıyla iki yıl daha uzatma kendini acilen dayatmış durumda! Fakat halen her ikisinde de anlaşamadıkları görülüyor.
Kürdistan partileri tekrar tekrar görüşmelerine karşın başkanlık meselesinde yine anlaşamamaları akıllara ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright’ın; Mesut Barzani ile Celal Talabani’ye, Beyaz Saray’da basın önünde el sıkışmaya davet etmesini getirdi ki o fotoğraf “Kürdüm, demokratım” diyen herkesi rahatsız etmişti. Dileriz şu an devam eden Başkanlık krizinin de Güney siyaseti ABD, Batı ya da İran’ın gölgesi olmadan kendi iç dinamikleriyle aşarlar.
Başkanlık krizi meselesini daha önce “Barzani’siz olmaz’ demek kadar ‘Barzani’ye Hayır’ demek de yanlış” başlıklı ve 22-08-2015 tarihli yazıyla ele almıştım. Yazıyı bitirirken;
“Partiler mevcut başkanlık krizini uzlaşarak aşamıyorlar mı? Kolayı var; “Başkanlık yasa tasarısı” yani başkanı halk mı doğrudan seçsin yoksa parlamento mu seçsin yasa tasarısı referanduma götürülerek kriz aşılabilir” demiştim, önerimi şimdi de tekrarlıyorum!
Partiler anlaşamıyor, kriz de daha fazla devam edemez, o halde çare çözümü halka götürmektir.
31-08-2015
[email protected]

- Advertisment -

Recent Comments

Verified by MonsterInsights