Ana SayfaGREVE BAKANLAR KURULU ENGELİ
Array

GREVE BAKANLAR KURULU ENGELİ

Birleşik Metal-İş üyesi 2200 metal işçisi greve çıktı. 13’ü fabrika olmak üzere 26 iş yerinde başlayan grev, Bakanlar Kurulu tarafından OHAL gerekçesiyle yasaklandı. Yasak kararının ardından açıklama yapan Birleşik Metal-İş, “Hak gasbına boyun eğmeyeceğiz” dedi.

Elektromekanik Metal İşverenleri Sendikası (EMİS) üyesi patronlara ait 13’ü fabrika olmak üzere 26 iş yerinde çalışan DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş üyesi 2200 metal işçisi 20 Ocak sabahı itibariyle greve çıktı. Schneider Enerji, Schneider Elektrik, General Elektrik ve ABB’ye bağlı fabrikalarda çalışan işçiler talepleri kabul edilene kadar grevi sürdüreceklerini açıkladı.

Elektromekanik Metal İşverenleri Sendikası (EMİS) ile Birleşik Metal-İş arasında gerçekleştirilen 2016 – 2018 dönemi grup toplu sözleşme görüşmeleri ücret ve ücrete bağlı maddeler başta olmak üzere birçok madde uyuşmazlığa girince greve çıkma kararı alan işçiler bu sabah işbaşı yapmadı.

“Grev yasaklansa da üretim olmayacak” 

ABB Elektrik’in İstanbul Kartal ve Dudullu’daki fabrikalarında greve çıkan işçiler Evrensel’e verdikleri röportajda “Herşeyi göze alarak yola çıktık. OHAL olmasa da işçiye her zaman OHAL var. Yasağı göze alarak, gerekirse bir kuruş zam almadan mücadelemize devam edeceğiz. Biz üzerimize düşen görevi onurumuzla sürdüreceğiz. Taslağımızı açıklarken dolar ne kadardı şimdi ne kadar? Biz değişiklik talep etmedik. Bizim saat ücretimize istediğimiz zam 1 dolar bile değil” dedi.

Dudullu fabrikasında bulunan Birleşik Metal-İş Genel Merkez Yöneticisi Seyfettin Gülengül, “EMİS dayattığı koşullarda ısrar etti. Halbuki daha önceki grev döneminde MESS’ten ayrılarak EMİS’i kuranlar ‘İşçilerimize grev yaptırmayacağız, uzlaşacağız’ demişti. Grev yasaklansa da üretimin olmayacağını buradan ilan ediyoruz. Herkes de bunu bilsin ki fabrikayı da terk etmeyeceğiz, grev silahımızdan da vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu.

 

Metal işçileri grevde

 

Birleşik Metal-İş Sendikası ile Elektromekanik Metal İşverenleri Sendikası (EMİS) arasında 2200 işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler bugün greve çıktılar.

DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası ile Elektromekanik Metal İşverenleri Sendikası (EMİS) arasında 2200 işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler bugün greve çıktılar.

Grev, dört ilde 13 fabrikada GE Grid Solution, ABB, Schneider Enerji, Schneider Elektrik işyerlerini kapsıyor. İstanbul’da Dudullu, Kartal, İzmir, Manisa ve Kocaeli’nde sabahın erken saatlerinden itibaren grev pankartları işyerlerine asıldı.

7 Eylül 2016’dan bugüne devam eden grup toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine, sendika 26 Aralık’ta grev kararı almıştı. EMİS işverenleri ile Grev Kararı’nın ardından bir dizi görüşme yapılmış, ancak anlaşmaya varılamamıştı.

Sendika ve üyeleri verilen zam teklifinin ihtiyaçlarını karşılamaktan uzak olması nedeniyle grevin uygulanması yönünde karar verdi.

 

- Advertisment -

Recent Comments

Verified by MonsterInsights