Ana SayfaGREV TAM KATILIMLA BAŞLADI,İZBAN DURDU
Array

GREV TAM KATILIMLA BAŞLADI,İZBAN DURDU

İzmir’de Demiryol-İş Sendikası ile İZBAN AŞ arasında süren TİS görüşmelerinden sonuç çıkmaması üzerine işçiler greve başladı, İZBAN durdu. İzmir Büyükşehir Belediyesi, grevi etkisiz hale getirmek için otobüs ve vapur hatlarına ek sefer koydu.

İzmir’de Aliağa-Torbalı arası banliyö taşımacılığını işleten TCDD ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ortak şirketi İZBAN AŞ ile Türk-İş’e bağlı Demiryol-İş Sendikası arasında süren toplu sözleme görüşmelerde anlaşma sağlanaması üzerine sendikanın aldığı grev kararı doğrultusunda bu sabahtan 06.00’dan itibaren seferler durdu. 340 işçinin çalıştığı İZBAN’da greve katılım tam oldu. Öte yandan İZBAN’ı kullanmak için çok az kişinin geldiği görüldü. 110 kilometre uzunluğundaki İZBAN günde 350 bin taşıyor.

Demiryol İş Sendikası’nın grevle ilgili açıklaması ise İzmir Valiliği’nin engeline takıldı. Sabah saatlerinde Alsancak Gar’ı önünde bir araya gelen İZBAN işçilerinin açıklamasını, Valilik OHAL’i gerekçe göstererek yasakladı.

‘Grev kararını işverenler aldırttı’

Basına açıklamada bulunan Şube Başkanı Hüseyin Ervüz “Yaptığımız görüşmeler sonucunda İZBAN yönetimi ile anlaşamadık. 340 çalışanımızın 105 tanesi asgari ücret alıyor. Bunu dikkate aldığınızda oran olarak yüksek bir oran ama parasal anlamda kazanım gücü olarak baktığımızda az. Yoksulluk sınırının kıyısında bir ücret beklentisi var. Sözleşmede en yüksek ücret alacak işçi için beklentimiz 2400 TL brüt. 70 gün olan ikramiyemizi 90 gün istedik. Taleplerimiz bunlar ama işverenimiz bu oranlar çok yüksek deyip anlaşmaya yanaşmıyor. Greve çıkmaktan başka kararımız kalmadı. Bu kararı bize işverenimiz aldırttı. Umarım en yakın zamanda gerekli ücretler verilir ve biz de İzmirliye hizmet vermeye başlarız” dedi.

Açıklamalarının yasaklanmasına da değinen Ervüz şunları söyledi “Açıklamamız yasaklandı. OHAL Kanunu’nun 11. Maddesinden dolayı. Bu nedenle ses cihazı veya basın açıklaması yapmak izne tabiymiş. İzin verilmedi. Ancak grev hakkımız bakidir. Yasa, sendikal haklarımızın kullanılmasına herhangi bir engel taşımıyor.”

‘Ototbüsler bu sayıyı taşıyamaz’

Büyükşehir Belediyesi’nin ek sefer koymasıyla da ilgili Ervüz “Büyükşehir’in bütün araçlarını üst üste koysanız ilave araç 20 bin kişiden fazlasını taşıyamaz. Biz 350 bin civarı yolcu taşıyoruz. Bunu bir yerdeki depoda yedekte tuttuğu araçlar hem bu sayıyı kaldırmaz hem de İzmir trafiği bu yükü kaldırmaz” dedi.

Grevin ilk ziyaretçileri ise Türk İş’e bağlı sendikaların şube başkanları oldu. Türk İş Ege Bölge Temsilcisi, DERİTEKS, TEKSİF, TES İŞ, Belediye İş, Tek Gıda İş ve TGS Şube başkanları da grev alanına gelerek destek verdi.

Grevi kırmak için ek sefer

Öte yandan İzmir Büyükşehir Belediyesi grevi etkisiz hale getirmek için İZBAN güzergahı boyunda ESHOT, İZULAŞ ve İZDENİZ hatlarına ek sefer koydu. Grevden dolayı özellikle otobüs hatlarında yoğunluk yaşanıyor. (İzmir/EVRENSEL)

- Advertisment -

Recent Comments

Verified by MonsterInsights