Ana SayfaESKİ SOVYET CUMHURİYETLERİNDE ANKET: 'YAŞAM ŞARTLARI SOSYALİZMDE DAHA İYİYDİ'
Array

ESKİ SOVYET CUMHURİYETLERİNDE ANKET: ‘YAŞAM ŞARTLARI SOSYALİZMDE DAHA İYİYDİ’

Eskiden Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’ne (SSCB) bağlı olan ülkelerde yapılan anket sonuçlarına göre, halk sosyalizmde yaşam şartlarının bugünden daha iyi olduğunu düşünüyor.

Sputnik tarafından yaptırılan anketlerde Rusya, Ukrayna, Ermenistan, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Belarus, Gürcistan, Tacikistan ve Özbekistan’da yaşayan 35 yaş üstü katılımcılardan Sovyetler Birliği ile bugünkü yaşamlarını kıyaslamaları istenildi. Anket katılımların büyük çoğunluğu Sovyetler Birliği’nde bugüne göre daha rahat bir yaşam sürdüklerini söyledi.

VTsİOM, M-Vector, Ipsos, Expert Fikri ve Qafgaz kamuoyu araştırma şirketleri tarafından yürütülen anket sonuçlarına göre; Rusya’da katılımcılarının yüzde 64’ü, Ukrayna’da yüzde 60’ı, Ermenistan’da yüzde 71’i, Azerbaycan’da yüzde 69’u, Kazakistan’da yüzde 61’i, Kırgızistan’da yüzde 60’ı, Belarus’ta yüzde 53’ü, Gürcistan’da yüzde 51’i Sovyetler Birliği dağılmadan önce yaşam şartlarının bugüne kıyasla daha iyi olduğunu belirtti. Yalnızca Tacikistan vatandaşlarının yüzde 55’i ve Özbekistan vatandaşlarının yüzde 91’i bugünkü yaşam şartlarının Sovyetler Birliği’nden daha iyi olduğu fikrini dile getirdi.

- Advertisment -

Recent Comments

Verified by MonsterInsights