Ana SayfaELİ SİLAHLI POLİSLER OKULA GİRDİ, VELİLER ENDİŞELİ
Array

ELİ SİLAHLI POLİSLER OKULA GİRDİ, VELİLER ENDİŞELİ

Proje okul’ kapsamına alındığı için eylemler yapılan Kadıköy Anadolu Lisesi’ne bu sabah elinde uzun namlulu silahlar olan polisler geldi.

Milli Eğitim Müdürlüğü (MEB) tarafından “Proje okul” kapsamına alındığı için öğrenci ve velileri bir süredir eylemde olan Kadıköy Anadolu Lisesi (KAL) önüne bu sabah elinde uzun namlulu silahlar olan polisler geldi.

Evrensel’e bilgi veren öğrenciler, sabah öğrencilerin derste olduğu vakitlerde okul önünde 2 polis otobüsü ve ellerinde uzun namlulu silah olan polislerin beklediğini söyledi. Bir öğrenci, “Polisler okul başlangıcından saat 9.30’a kadar içerideydi. Okulun dışında da 12 tane sivil polis vardı” dedi. Polisler bir süre bekledikten sonra okuldan ayrıldı. Bugün için okulda herhangi bir eylem çağrısı da bulunmuyor.

VELİLER ENDİŞELİ

Okulun polis ablukasına alındığını duyan veliler ise okul önüne geldi. Endişeli olduklarını ifade eden veliler, çocuklarının hedef olmasını istemedikleri için isim vermekten çekindi.

Evrensel’e konuşan bir veli, “Çocuklarımızı kimden koruduklarını bilmiyorum. 14-17 yaş grubundaki çocukların dışarıda silahlı polislerle derse girmesini, hatalı, yanlış, ayıp ve sorunlu buluyorum” dedi. Velilerin ve öğrencilerin proje ve denek olmadığını söyleyen öğrenci velisi, “Çok büyük emeklerle girdiler bu okullara. Mülakatla çocuk almak eğitim kalitesini düşürür, endişeliyiz bunun için. Hiçbir eğitim kurumuna ve eğitimciye danışılmadan hazırlanan mevzuattan endişelerimiz var” diye konuştu.

‘OKULA SİLAHLI POLİSLERLE BAŞLAMAK ZORUNDA DEĞİLLER’

Başka bir öğrenci velisi ise, okuldaki polis ablukasına şu sözlerle tepki gösterdi: “Biz okulumuzu ve öğretmenleri istiyoruz. Silahları ve polisleri değil. Çocuklarımız sabah okula silahlı polislerle birlikte başlamak zorunda değiller. Çağdaş, aydınlanmacı, sorgulayan, fikri hür, vicdanı hür öğrencilerin yetişeceği nitelikli bir eğitim istiyoruz. Şu anda bu imkandan mahrumuz. Bunun böyle sürdürülmesine seyirci kalamayız. Tüm veliler olarak çocuklarımızın geleceğine sahip çıkacağız.”

Veliler her gün değişimli olarak okul önünde bekleyeceklerini ifade etti.

DAHA ÖNCE DE TOMA GİRMİŞTİ

“Proje okul” uygulamasına karşı çıkan Kadıköy Anadolu Lisesi velileri geçtiğimiz günlerde okul önünde eylem yapmış, TOMA ise okulun içine girmişti. Norm fazlası denilerek 71 öğretmenin sürgün edilmesini oturma eylemi yaparak protesto eden öğrenciler ise idare tarafından sorguya alınmıştı.

- Advertisment -

Recent Comments

Verified by MonsterInsights