Ana SayfaBM KÜRT ELÇİSİ DERS VERDİ: HAREKETE GEÇMEK İÇİN DAHA NE BEKLİYORSUNUZ?
Array

BM KÜRT ELÇİSİ DERS VERDİ: HAREKETE GEÇMEK İÇİN DAHA NE BEKLİYORSUNUZ?

Birleşmiş Milletler (BM) iyiniyet elçisi Ezidi Kürt Kızı Nadiye Murad, kafa kesen, kadınları kaçıran, çocuklara tecavüz eden ve milyonları evinden eden IŞİD karşısında harekete geçmeyen dünya liderlerine ve uluslararası topluma seslendiği konuşmasında, ne zaman harekete geçeceklerini sordu.

Birleşmiş Milletler’in (BM) 71’inci Genel Kurul Toplantısında bir konuşma yapan Nadiye Murad, bir milyon 800 bin mültecinin Kürdistan Bölgesi’nde zor şartlar hayata devam ettiğini belirtti.

Ezidi Kürtler, ailelerine ulaştığında mutlu olacaklarını vurgulayan Nadiye Murad şöyle devam etti:

“Kafa kesmek, kadınları kaçırmak, çocuklara tecavüz etmek ve milyonların evinden olması sizi harekete geçirmediyse ne zaman harekete geçeceksiniz. Hayat sadece size ve ailelerinize ait değil. Biz de hayatı istiyoruz ve bu bizim de hakkımızdır.”

Ezidi Kürt kızı, “Hayatımdaki en güzel gün gün ne zaman biliyormusunuz? O gün dünya liderleri önünde durduğum gün değil. Lakin ailemle birlikte annemin yanında olacağım gün hayatımın en güzel günüdür” ifadelerini kullandı.

IŞİD örgütünün Ezidilere yaptığı katliamdan kurtulan biri olduğunu hatırlatan BM iyiniyet elçisi, konuşmasına şöyle devam etti:

“IŞİD annemle birlikte köleliği reddeden 800 kadını katletti. 6 kardeşim öldürüldü. 6 bin 500 Ezidi Kürt kadını ve çocuk rehin alındı. Uluslararası toplumun gözü önünde binlerce kadına karşı suç işlediler ve hâlâ işleniyor. Yakınlarımı ve sevdiklerimi ölü ve kaçırılmış bir şekilde görmemek için ölümü temenni ediyordum. Kaçtığımda da kendimi bir göçzede gibi Kürdistan Bölgesi’ne buldum. Daha sonra Almanyan’ya sığındım.

Yunanistan’da karşılaştığım bir sığınmacı özetle şöyle demişti, ‘Ne burada hayat var ne de dönebileceğimi bir yer var. biz adını koymadıkları Üçüncü Dünya Savaşı’nda yaşıyoruz.’

Dünyadaki tüm kurbanlar ve sığınmacılar adına konuştuğunun altını çizen Nadiye Murad, kouşmasına şunları ekledi:

“Siz dünya liderleri olarak şunu bilmeniz lazım; Yaptıklarını olumlu veya olumsuz olarak insanların hayatını etkilemiştir. Şimdi de savaş veya barışın olmasına sizler karar veriyorsunuz. Sizler bir umut kaynağı olabilirsiniz. Siz benim gibi bir kızın normal hayatına devam etmesine veya mecburen felaket dolu kölelik bir hayatı yaşamaya karar verebilirsiniz.

Savaşa son verilmeli. İnsanlığa karşı suç işleyenler yargılanmalı. IŞİD ve Bokoharam gibi terörist örgütler ortadan kaldırılmalı. Sadece insanlık sınırları olmalı. Acı çeken ve dert gören milletlerin yanında olmanız lazım. İnsanları önceliğiniz olsun.

- Advertisment -

Recent Comments

Verified by MonsterInsights