Ana SayfaAB KONSEYİ BAŞKANI TUSK: TRUMP, BİRLİK İÇİN VAROLUŞSAL BİR TEHDİT
Array

AB KONSEYİ BAŞKANI TUSK: TRUMP, BİRLİK İÇİN VAROLUŞSAL BİR TEHDİT

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, birlik üyesi 27 ülkenin liderlerine mektup gönderdi. Tusk, yeni ABD yönetimini, “AB’ye yönelik dış tehditler” arasında saydı.

NTV’nin haberine göre Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, birlik üyesi 27 ülkenin liderlerine mektup gönderdi.

Mektubunda Rusya, Çin ve ABD yönetimlerinin Avrupa Birliği’nin karşısında bulunan en büyük zorluklar olduğunu belirten Tusk, Trump konusunda AB ülkelerini uyardı.

ABD’nin yeni başkanını sert bir dille eleştiren Tusk, Donald Trump’ın Avrupa için varoluşsal bir tehdit olduğunu söyledi. Tusk, Avrupa Birliğini tehdit eden unsurları, ABD Başkanı Trump, Rusya, Çin ve radikal örgütler olarak sıraladı.

Tusk, önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek olan ve Avrupa’dan çok sayıda devlet adamının katılacağı Malta Zirvesi öncesinde politik birliktelik çağrısında bulundu.

“AB DAĞILIRSA, BÜYÜK GÜÇLERE BAĞIMLI OLURUZ”

“Avrupa Birliği’nin dağılması, üye ülkelerin tam bağımsızlığını geri kazanmasına yol açmaz, aksine ABD, Rusya ve Çin gibi büyük güçlere bağımlılık anlamına gelir. Sadece bir arada olursak tam bağımsız oluruz,” diyen Tusk, bu amaçla Avrupa’nın entegrasyonunu daha ileriye taşıyacak adımlar atılması gerektiğini ifade etti.

Tusk, Avrupalı üst düzey yetkili ve diplomatların Brüksel’deki görüşmede Trump’a karşı tepki verilmesi konusunu tartıştıkları, ancak bazı hükümetlerin ‘kilit bir müttefiki kendilerinden uzaklaştırmak konusunda aceleci davranmak istemediğini’ söyledi.

- Advertisment -

Recent Comments

Verified by MonsterInsights