Ana Sayfa2 GÜN ÇALIŞIP 20 LİRA ALIYORLAR
Array

2 GÜN ÇALIŞIP 20 LİRA ALIYORLAR

Adana’da kadınlar ailelerine ekonomik katkı sağlamak için kolları sıvadı ancak emeklerinin karşılığını alamıyorlar.

Adana’da Kürtlerin yoğunlukta yaşadığı mahallelerde ailelerine ekonomik katkı sağlamak için kolları sıvayan kadınlar, cevizli sucuk yapan fabrikalardan kabuklarından ayrılmış şekilde aldıkları cevizleri iplere geçirerek geri gönderiyorlar. 12 kilogram cevizi 20 TL karşılığında iplere takan kadınlar, emeklerinin karşılığını alamadıklarını söylüyor. 3 aydır bu işi yaptığını belirten Fatma Dağ, “Çocuklarımla birlikte bu işi yapıyorum. Birçok kadın bu işi yapıyor. Çok ucuza çalıştırılıyoruz. Yalnız elimizden bir şey gelmiyor. Evde boş oturmaktan ise bu işi yapmak zorunda kalıyoruz” dedi.

Güle Özbay ise, cevizlerin eksik çıkması veya çalınması durumunda da kendilerinin para ödemek zorunda kaldığını aktardı. Kırılmış bir şekilde gelen cevizleri ıslattıklarını ve ardından iğne yardımı ile ipe dizdiklerini anlatan Özbay, şöyle devam etti: “Cevizleri iğne yardımı ile diziyoruz. 45 santimlik bir ipe diziyoruz. 12 kilogramı yaptıktan sonra onu sucuklu ceviz olacağı firmaya veriyoruz” dedi.
Bir kadının tek başına 12 kilogram cevizi iki günde yapabileceğini ifade eden Özbay, “Zahmetli bir iş. Buna karşılık ise verilen ücret çok düşük. İnsan çok yoruluyor. Hakkımız zaten verilmiyor ve bu haksızlık içinde kadınlar sömürülüyor. Bizler hak ettiğimiz ücretin verilmesini istiyoruz. Bizler bu işle aileye bakıyoruz. Ceviz firmaları buna da dikkat etmeli” diye konuştu

evrensel

- Advertisment -

Recent Comments

Verified by MonsterInsights