Ana SayfaCÎHAN102 Fransız parlamenterden Rojava çağrısı

102 Fransız parlamenterden Rojava çağrısı

Fransız Komünist Partisi Üyesi Senatör Laurence Cohen’in inisiyatifiyle Fransa’daki değişik partilerden 102 parlamenter ve senatör, Türkiye’nin olası Suriye ve Rojava operasyonlarına ilişkin ortak bir bildiri yayınladı.

Parlamenterler, bildiride Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rojava’daki Kürtlere yönelik politikalarını kınadı ve dünyanın Ukrayna’ya odaklanırken Erdoğan’ın da yeni bir operasyon başlatmayı planladığını belirtti.

Parlamenterler, Rojava’da uçuşa yasak bölge ilan edilmesi ve uluslararası alanda tanınması çağrısında bulundu.

Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan “Sınır Tanımayan Kürtler Derneği” Başkanı Kadar Pire, parlamenterlerin bildirisini Rûdaw’a değerlendirdi.

Fransa’nın tüm Avrupa ülkelerinden daha fazla Kürtleri desteklediğini belirten Pire, şunları kaydetti:

“Burada Kürtlere destek amaçlı yapılan tüm etkinliklerde birkaç Fransız parlamenter de katılırdı ve Türkiye’nin uygulamalarına karşı çıkardı.

Fakat bu sefer farklı oldu ve tüm partilerden parlamenterler yer aldı. Sadece sol partiler değil, bizzat Macron’un partisinden ve Yeşiller’den de parlamentler var.”

Rojava açısından parlamenterlerin bildirisinin önemli olduğunu vurgulayan Pıre, “102 senatör ve parlamenter hükümetten de bunu isterse Rojava’ya önemli bir etkisi olacağı kanaatindeyim. Elimizdeki bilgilere göre, önümüzdeki günlerde başka çalışmalar da yapılacak” dedi.

Bildirinin amacının Türkiye’nin olası Suriye ve Rojava’ya yönelik operasyonunun önünü almak olduğunu aktaran Pire, şunları söyledi:

“Rojava Özerk Yönetimi’nin uluslararası çapta tanınmasını ve uçuşa yasak bölge ilan edilmesini istiyorlar. Rojava’nın tanınması durumunda ne Suriye rejimi ne de başka bir güç o topraklara saldırabilir.

Parlamenterler, Fransa’dan konunun Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’ne taşımak istiyor.”

RÛDAW

- Advertisment -

Recent Comments

Verified by MonsterInsights