Ana Sayfa10 EKİM ANMASINDA POLİS ŞİDDETİ / HABER-GÖZLEM / ALİ GÖKKAYA
Array

10 EKİM ANMASINDA POLİS ŞİDDETİ / HABER-GÖZLEM / ALİ GÖKKAYA

10 Ekim 2016 günü Ankara, adeta katliamın serbestleştirildiği ölenleri ise anmanın yasaklandığı bir güne sahne oldu. Bir yıl önce IŞİD’in gerçekleştirdiği bombalı saldırı sonrasında ölen 101 kişinin anmasının yapılması amacıyla günler önce yapılan başvuruya Ankara valisi ve emniyet müdürlüğü tarafından verilen “olur” a rağmen anma engellendiği gibi polisin bir kez daha orantısız saldırısıyla onlarca kişi yaralandı ve gözaltına alındı. Ankara tren garına erişimin olmaması için dört bir tarafından kuşatılmasından ötürü trafik durdu, uzun araç kuyruğundan dolayı hayat felç oldu.

DİSK; KESK; TMMOB VE TTB’nin çağrısıyla geçtiğimiz yıl 10 Ekim 2015 tarihinde Ankara’da yapılan Emek, Barış ve Demokrasi mitingi öncesinde IŞİD’İN gerçekleştirdiği canlı bomba saldırısında yitirilen 101 kişinin anmasına mezarlık ziyaretiyle başlandı.

10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği’nin yanı sıra DİSK; KESK; TMMOB ve TTB’nin çağrısıyla emek ve demokrasi güçleri Karşıyaka mezarlığında buluştu. Bu buluşmaya çeşitli parti temsilcileri, sendika üyeleri de katılarak mezar ziyaretleri yapıldı.

10 Ekim Ankara Katliamı’nda yaşamını yitirenleri anmak için günler öncesinde oluşturulan bir komite tarafından valiliğe ve emniyet müdürlüğüne başvuru yapıldığı, anmanın yapılması yönünde herhangi bir mani olmadığı yönünde bir kararla gereken iznin verildiği öğrenildi. Ancak 10 Ekim sabahı garın önüne gitmek isteyenlere polisin engel olması yetmezmiş gibi biber gazı ve plastik mermiyle saldırıldı. Tren Garı önünde anma düzenlemek isteyen kayıp yakınları, sendika ve meslek örgütü ile siyasi partililerden çok sayıda kişi atılan biber gazından etkilendi, onlarca kişi gözaltına alındı.

Alana gazetecilerin bile girişine izin vermeyen polisler yolcu oldukları için alana girmek için girişimde bulunanlardan ise aldıkları biletleri göstermeleri halinde geçiş yapabilecekleri söylendi. Ölen yakınlarından soyadları tutanların dışında kimsenin anma alanına sokulmadığı görüldü. Alana giren aileler gara karanfiller bıraktılar.

Bariyer, Toma ve Çevik Polis güçleri tarafından kuşatılan anma alanının dört bir tarafında bir araya gelenlerin slogan atmaları üzerine polisin kalabalığı dağıtma amaçlı biber gazı sıkmasına rağmen kitle dağılmadığı gibi polise karşı direndi.

Katliamın yapıldığı saat olan 10:04 sularında dört bir tarafta toplananlar aynı anda saygı duruşunda bulundu, kısa konuşmalar ve sloganlar eşliğinde katliam bir kez daha lanetlendi. Kuşatılan garın dört bir yanına dağılan yaklaşık üç bin kişiye dağılmaları yönünde ikazda bulunan polislerin saldırısı da ani oldu. Atılan plastik merminin boğazına isabet eden Tarım Orkam Sen Ankara Şube Başkanı Ercan Cömert yaralandı. Yaralanmasına tepki gösteren şube başkanı Ercan Cömert’i tartaklayan polisler Cömert’in gömleğini yırttı. Numune Hastanesine kaldırılan Cömert’in yapılan sağlık kontrolleri sonrası taburcu edildiği öğrenildi. Polisin saldırısı toplanan kitlede büyük öfke yarattı. Zaman zaman atılan pet şişeleriyle polise karşılık verilmesinin yanı sıra sloganlarla da durum protesto edildi.

Alana girmesine izin verilen aileler anma alanından dönüşte Gençlik Parkı içinde ve etrafında biriken kitlenin yanına geldiğinde kalabalık bir kez daha polisin saldırısına maruz kaldı. Kitlenin de saldırıya direnişle karşılık vermesinin ardından yeniden bir araya gelen aileler, sendika kurum temsilcileri ile desteğe gelenlerle durum değerlendirmesi yapmak üzere Yüksel Caddesi’ne doğru yürüyüşe geçti.

Yürüyüş öncesi alanda bulunan HDP; EMEP ve CHP temsilcileri birer konuşma yaparak IŞİD ve hükümeti suçlayan açıklamalarda bulundular.

Yüksel caddesinde birikenlere sırasıyla şehit yakınları ve kurum temsilcileri hitap etti. En dikkat çekici konuşmayı ise HDP Milletvekili Mithat Sancar yaptı. Sancar açıklamasında: “anmanın yapılması için oluşturulan heyetin içinde ben de vardım. Özellikle Ankara Emniyet Müdürü bize ‘anmanın yapılması yönünde her hangi bir sakınca ve engel söz konusu değil. Yakınlarını kaybedenlerin yanı sıra kurum temsilcilerinden ellişer kişi ile siyasi partilerin belirteceği kişi kadar anma alanına alınacaklar’ dendi. Aynı şey vali tarafından da söylendi bizlere. Ancak ertesi gün, yani 10 Ekim günü anmanın yapılacağı alana girmek istediğimizde engellendik. Ya Ankara valisi ve emniyet müdürü bize yalan söyledi ya da alana sokulmamamız için bilinmeyen bir el tarafından engellendik” dedi.

Polis katliamın anmasına saldırmakla yetinmedi. Yüksel Caddesinde kurum temsilcileri ve milletvekillerinin konuşmalarından sonra açıklama yapan Akaderliler açıklamalarını bitirip derneğe giderken Selanik Caddesi girişinde polis son bir kez daha saldırdı. Gerek bu saldırı gerekse de gözaltına alınmak istenenlere ters kelepçe takılmasına orada bulunan halkın şiddetle tepki gösterdiği öğrenildi. Kelepçe takılan bir genç oradakiler tarafından polisin elinden alınırken Eylül Kafe’nin  mutfağına kadar girip saklandığı iddia edilen üç gence ise polisin biber gazı sıkıp orantısız güç kullanması sonucu etkisiz hale getirip ters kelepçeleyerek götürmelerine müdahale eden etraftaki kafe müşterilerinin ve kahve sahibinin bütün çabasına rağmen ters kelepçe takarak gözaltına alınmalarına mani olunamadığı öğrenildi.

anma-ankara

10 Ekim anısına sergi

10 Ekim canlı bomba saldırısı sonrasında meydana gelen ölümleri, parçalanmış vücutları, ağır yaralı halleri, kan sıçrayan yüzleri, üst başları anında cep telefonları ya da fotoğraf makineleri ile görüntülenmesinden oluşan fotoğraflar fotoğraf sanatçısı ve şair Mehmet Özer’in katkılarıyla HATIRLADIĞIN KADARIYLA GÜÇLÜ UNUTTUĞUN KADAR SUÇLUSUN – UNUTMA adı altında sergi haline getirilen gösteri Çankaya Belediyesinin sergi salonunda gösterime açıldı. Sergiyi izleyenlerin gözyaşlarını tutamadıkları görüldü.

- Advertisment -

Recent Comments

Verified by MonsterInsights