Ana SayfaYENİKAPI TİYATROSU BASKILARA DİRENİYOR
Array

YENİKAPI TİYATROSU BASKILARA DİRENİYOR

Geçtiğimiz günlerde polisin baskın yaptığı Metin Altıok Kültür Sanat Evi’ne bağlı Yenikapı Tiyatrosu oyuncularından Medine Çam, “Bu baskın sadece bize değil, mevcut hükümetin karşısında duran tüm muhalif ve sol-sosyalist sanat anlayışına sahip olan herkese yapılmıştır” dedi.
Darbe girişimi sonrası muhalif avına çıkan AKP iktidarının sanata ve sanatçılara yönelmesine İzmir’de bulunan Metin Altıok Kültür Sanat Evi’ne bağlı Yenikapı Tiyatrosu oyuncularından tepki geldi. Polisin geçtiğimiz günlerde baskın düzenlediği Yenikapı Tiyatrosu oyuncusu Medine Çam, kültür merkezlerinin ve tiyatroların kapılarının kırılarak basılmasından, kitaplarına el konulmasından hatta baskın sıralarında oyunda kullanılan kostümlere dahi zarar verilmesinden içinden geçilen süreci özetlediğini ifade etti.
Bu aramanın hukuksuzca ve pervasızca yapıldığını söyleyen Çam, “Bir derneği polisle basmak kanun dışıdır. Ancak Dernekler Masası tedbir ve denetleme için gelebilir. O da bir hafta öncesinden haber vermek zorundadır” dedi. Çam baskından sonra bazı yayın organları tarafından ‘İllegal bir örgütün üs olarak kullandığı Yenikapı Tiyatrosu’ başlıklı bir haber ile kendilerine yönelik bir linç kampanyası başlatıldığını söyleyerek, “Direkt bir hedef göstererek provokasyon çabasına girildi ve haberde örgütsel dokümanların ele geçildiği yazıldı. Biz de gerçekten bu örgütsel dokümanların ne olduğu konusunda bir merak içerisindeyiz” diye konuştu.
‘Baskı sadece bize değil’
Baskıların sadece Yenikapı Tiyatrosu’na olmadığını dile getiren Çam, “Aynı zamanda şehir tiyatrolarına da gittikçe büyüyen bir baskı söz konusu. Sol-sosyalist, mevcut hükümete muhalif olan her sanat anlayışına karşı bir saldırı tertibatı var” ifadelerini kullandı. Çam, baskın ve aramaların bilinçli bir şekilde yapıldığını belirterek, “Bir gözdağı vermek, korkutmak, mevcut hükümete karşı bir eylemsellik geliştirmememizi önlemek amacıyla yapılan şeyler. İlk karşılaştığımız baskın da değildi ayrıca. Birçok kez bu tür baskınlara maruz kaldık” diye konuştu.
Sokak tiyatrosunu canlandırıyorlar
Yenikapı Tiyatrosu’nun kurulduğu 2005 yılından bu yana sokak tiyatrosunu temel aldıklarını ve sokaklarda da birçok kez izleyicilerin gözleri önünde polisler tarafından oyuncuların kolları çekiştirilerek gözaltına alınmaya çalıştıklarını belirten Çam, “Sokaklarda bir anda çıkıp oynadığımız oyunlar var. Mevcut sistemin ve kapitalizmin çürümüşlüğüne karşı bir duruş sergiliyoruz. Dayatılan sanat anlayışının dışına çıkmamız gözlerin bize çevrilmesine yol açıyor” diye konuştu.

Grev ve eylem alanlarında da oyunlar sergilediklerini fakat sürekli polis tarafından engellemelerle karşılaştıklarını belirten Çam, “Bizi alanlara sokmak istemiyorlar. Fakat biz de buna karşı kendimize hep yeni alanlar açıyoruz. Yayılmamıza ve halkla buluşmamıza engel olmaya çalışıyorlar. Ama onlar bir alanı kapattıklarında biz de kendimize yeni bir alan ve kanal açıyoruz” dedi.
‘Tiyatronun Sesi Radyosu’
Çam, Yenikapı Tiyatrosu’nun 1 Eylül’den beri yayın hayatına başlayan, ağırlıklı olarak sanat ve tiyatro üzerine programların olduğu bir internet radyo kanalı olan ‘Tiyatronun Sesi Radyosu’ ile kendilerine yeni alan ve kanallar yaratmaya devam ettiklerini söyledi. Bu kanala www.tiyatronunsesi.com internet adresi ile ulaşabildiğini, kanalın aynı zamanda bir haber sitesi işlevini de göreceğini söyleyen Çam, “Özellikle tiyatromuza baskın olduktan sonra orası bizim için farklı bir alan. Onlar kanallarımızı kapattıkça biz yeni kanallar ve örgütlenmek için yeni alanlar açmaya çalışıyoruz. Tiyatronun Sesi Radyosu da o alanlardan biri olacak” diye ifade etti.

diha

- Advertisment -

Recent Comments

Verified by MonsterInsights