Ana SayfaKARKERUrfa’da iş cinayetleri: 1 ayda 7 işçi hayatını kaybetti

Urfa’da iş cinayetleri: 1 ayda 7 işçi hayatını kaybetti

Urfa Tabip Odası, kentte son bir ayda 7 işçinin iş cinayetinde yaşamını yitirdiğini belirterek, “OSGB, iş verenler ve hizmet yürütücüleri yaşanan problemlerin asli sorumlularıdır” açıklaması yaptı.

Urfa Tabip Odası, kentte son dönemde artan iş cinayetlerine dair yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, bir günde 2 işçinin iş cinayeti sebebiyle yaşamlarını yitirdiği, son bir ayda da toplam 7 işçinin yaşamını yitirdiği aktarıldı. Açıklamada, “İlimizde giderek artan ölümlü iş kazalarının tesadüf olmadığını iyi biliyoruz. Prosedürleri yerine getirmek adına kağıt üzerinden hizmet vermek, bu cinayetlerdeki asıl nedendir. Hizmet veren başta Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimleri (OSGB), iş verenler ve hizmet yürütücüleri yaşanan problemlerin asli sorumlularıdır” denildi. 

Açıklamada şu talepler sıralandı:  

“6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu amacına uygun olarak değiştirilmelidir.

İş güvenliği uzmanlığı sistemi kamu eliyle sağlanacak şekilde yeniden yapılandırılmalı, hizmetin piyasalaştırılmasına son verilmelidir.

Denetim mekanizmaları bağımsız organizasyonlar olarak planlanmalı ve güçlendirilmelidir.

İş kazaları ve cinayetlerinin sorumlularına yaptırım uygulanmalı, işveren, ilgili kamu görevlileri ve sorumlular hakkında yargı süreçleri bağımsız bir şekilde işletilmelidir.”

- Advertisment -

Recent Comments