Ana SayfaGIŞTÎTSK Zaho’da sivilleri vurdu: En az 9 sivil öldü, 23 sivil yaralı

TSK Zaho’da sivilleri vurdu: En az 9 sivil öldü, 23 sivil yaralı

KYB’nin Perex köyüne yönelik TSK topçu ateşi mesire yerindeki 9 kişiyi öldürdü, 23 kişiyi yaraladı. Zaxo Kaymakamı öldürülenlerin Arap turistler olduğunu söyledi. Irak Cumhurbaşkanı ve Başbakanı ile Mukteda es-Sadr sert tepki gösterdi. Dışişleri saldırının “Irak’ın egemenlik haklarının ihlali” olduğunu açıkladı.

Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (KBY) Zaxo kenti kırsalında Perex köyünde mesiredeki turistleri hedef alan TSK saldırısında yeni bilgilere göre en az 9 sivil öldü, 23 sivil yaralandı.

Mezopotamya Ajansının haberine göre, Türkiye’nin, KBY’nin Zaxo kentine bağlı Derkarê beldesinin Perex köyünü hedef alan topçu atışları, bölgede mesirede bulunan Arap turistleri vurdu. Güncellenen haberlere göre saldırıda ölen sayısı en az 9 kişi, ve en az 23 yaralı var.

Topçu atışları sonrasında çekilen görüntülerde ölü ve yaralılar arasında kadın ve çocukların da olduğu görülüyor.

Irak Dışişleri Bakanlığı: Irak’ın egemenliğinin ihlali

Irak Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Irak hükümeti, turistik bölgeye yönelik saldırıyı şiddetle kınıyor. Bu, Irak topraklarının egemenliğinin ihlalidir” denildi.

Açıklamada, saldırının egemenlik ihlali olmasının yanı sıra, sivil vatandaşların huzur ve istikrarının da açık bir şekilde alınması olduğu vurgulandı.

+gerçek’te yer alan habere göre saldırı sonrasında Irak hükümeti de harekete geçti. Başbakan Mustafa Kazimi saldırı sonrası incelemelerde bulunmak üzere Duhok’a bir heyet gönderdi. Kazimi’nin görevlendirdiği heyette Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin ile üst düzey güvenlik yetkilileri yer alıyor.

Haberci Fehim Taştekin, Twitter hesabından yayınladığı bir haber zincirinde Irak’ta kabarmakta olan tepkileri özetledi

ROJNEWS: 8 Ölü

KBY’den yayın yapan ajanslar ölü ve yaralı sayısına ilişkin farklı bilgiler veriyor. Kimi haberlerde ölü sayısı en az 10 olarak bildirilirken kimilerinde 5 olarak bildiriliyor.

Rojnews’in geçtiği son habere göre, bombardımanda öldürülen sayısını 9, yaralı sayısını 23 olarak güncelledi. Rojnews’in ulaştığı Zaxo Kaymakamı Muşir Beşir, yaşamını yitirenlerin Arap turistler olduğunu açıkladı.

(AEK)

BİANET

- Advertisment -

Recent Comments

Verified by MonsterInsights