Ana Sayfa“SURİYE’NİN KURTULUŞU KOMUTA KONSEYİ” ADI ALTINDA BİRLEŞTİLER
Array

“SURİYE’NİN KURTULUŞU KOMUTA KONSEYİ” ADI ALTINDA BİRLEŞTİLER

Suriye’de El Kaide’nin Suriye kolu olarak bilinen Nusra Cephesi dışındaki silahlı gruplar, yeni bir örgüt altında toplandılar.

Suriye’de El Kaide’nin Suriye kolu olarak bilinen Nusra Cephesi dışındaki silahlı gruplar, yeni bir örgüt altında toplandılar. YDH’nin Suriye Askeri Enformasyon Merkezi’ne dayandırdığı habere göre çok sayıda silahlı grup ortak bir bildiri yayımlayarak yeni bir silahlı güç oluşturduğunu açıkladı.

Yeni oluşturulan ortak güce “Suriye’nin Kurtuluşu Komuta Konseyi” adının verildiği belirtilirken bu yeni oluşumda terörist olarak nitelenen Nusra Cephesi’nin dahil edilmemesi dikkat çekti.

Yeni oluşturulan grupta Ahrar Şam, Festakim, İslam Ordusu, Feylak er-Rahman, Ecnadu’ş- Şam, Sukuru’ş- Şam, Cebhetu’ş- Şamiye, Cebhe Ehl-i Şam ve Feylaku’ş- Şam adlı silahlı grupların yer aldığı bildirildi.

Bu gruplar daha önce Nusra Cephesi’nin de dahil olduğu Fetih Ordusu adlı çatı örgütün içerisinde yer alıyordu.

‘Moskova bildirisi’

Türkiye, İran ve Rusya’nın Moskova’da imzaladığı deklarasyon sonrasında terörist olarak nitelenen Nusra Cephesi’ni kapsam dışında bırakan bir ateşkes ilan edilmişti. Ateşkes sonrasında Türkiye ve Suudi Arabistan gibi devletler muhaliflere, ayrılıkları bir kenara bırak birleşmeleri yönünde çağrıda bulunmuştu. Muhalif gruplar ise daha önce birkaç defa birleşme girişiminde bulundu fakat uzun sürmemişti.

- Advertisment -

Recent Comments

Verified by MonsterInsights