Ana SayfaGIŞTÎSOSYALİST MEZOPOTAMYA - 9 / EDİTÖR

SOSYALİST MEZOPOTAMYA – 9 / EDİTÖR

Sosyalist Mezopotamya’nın 9. sayısıyla yeniden merhaba! Bu sayıda Kürtçe ve Türkçe farklı konuları ele alan yazılar var.

Sosyalist Mezopotamya / Sayı: 9

Geçen sayıdan bu yana, içeride ve dünyada farklı ve yoğun siyasal gelişmeler yaşandı, yaşanıyor. Bunları kısa kısa özetlemek gerekirse şunlar öne çıkmış durumda:

*Önce aileleriyle birlikte 30 milyon insanı ilgilendiren asgari ücret ve memur ile emeklilere yapılan zam ücretliler için tam bir yıkım. Sokak-pazar-çarşı yani gerçek enflasyon %35-40 arası, asgari ücretliye verilen zam %21! Dört kişilik ailenin sadece aylık mutfak masrafı olarak açlık sınırı 2600 TL iken kira, faturalar, eğitim, sağlık, ulaşım… dahil dört kişilik işçi ailesine verilen asgari ücret 2825 TL. Hükümet ayrıca memur emeklilerine %7.33, SGK ve bağkur emeklilerine %8.36 zammı kararlaştırdı. Bu zamlar hem sefalet ücreti bile değil hem ayrıca yılbaşından hemen sonra yeni zam müjdeleriyle kaşıkla verdiğini de kepçeyle almaya başladı bile.

Asgari ücret pazarlığında sendikaların tutumu ise “dostlar alışverişte görsün”ü aşan bir tepki ve mücadeleci tutum geliştirmediler. Çare ve çözüm işçilerin örgütlü mücadeleyi geliştirmeleri.

*Boğaziçi Üniversitesine atanmış kayyum rektöre öğrencilerin, akademisyenlerin haklı tepkisi genişleyerek sürüyor. Bu atamayı protesto etmek öğrenciler için suç değil en demokratik haklarıdır! Suç olan evleri, adresleri, okulları belli olan ve demokratik bir tepkiyi seslendirilen öğrencilerin evlerinin kapıları kırılarak gözaltına alınmalarıdır. Öğrencilerin; “Tüm üniversitelerdeki kayyum rektörlerin istifasını, rektörlerin demokratik yöntemlere uygun seçimle belirlenmesini istiyoruz” taleplerini destekliyor ve ekliyoruz; üniversiteler başta Kürt dili-kültürü olmak üzere farklı dil-kültürlerin özgürce yaşayıp geliştiği özerk kurumlar haline getirilmelidir.

*Trump’ın kışkırtmasıyla taraftarlarının kongreyi basması sonucu yaşanan kriz gündemdeki yerini koruyor. ABD, kongre baskınının altında Trump’ın; küstahlığı, deliliği, dengesizliği olmakla beraber başka hangi gerçekler var zamanla göreceğiz.

*Anket sonuçlarını gören Erdoğan, muhtemel bir erken seçim için Cumhur İttifakını genişletmek için peş peşe siyasi ziyaretler yapıyor. En son DSP ve SP’li Oğuzhan Asiltürk ziyaretini gerçekleştirdi. Bu ziyaretlerin “terörle mücadelede kendimizi yalnız hissetmemek” ile ilgisi yok bal gibi ittifakına destek arayışlarıdır. Ancak ittifaka aranan taze kanı bulamayacak.

Bahçeli ile görüşmesinde; “ekonomi ve hukuk reformu”, erken seçim, HDP’nin kapatılması, AİHM, Demirtaş-Kavala kararı, Rojava ve Güney Kürdistan, Libya, Mavi Vatan… meselelerinde Cumhur İttifakının yol haritasını görüştü. Ancak bu kadar farklı ve karşıt sorunlarla yüklü siyasi bagajı ile özellikle de Kürt meselesinde bu yükle yürüyemezler!

*Kürdistan Bölgesi; Kuzeyden Türkiye, Güneyden Irak, Doğudan İran kıskacında nefes almakta zorlanıyor. Tahran’ın desteğiyle Bağdat, Kürdistan’ın ayrı Ordu, uluslararası ekonomik ilişkiler ve dış ilişkilerini ortadan kaldırarak klasik otonom yapıya dönüştürme peşinde. Bu hedefini şimdi Kürdistan bütçesini kısma oyunlarıyla sürdürüyor. Buna karşı öncelikle Kürt ulusal birliğiyle tutum alınmalı ve ayrı Peşmerge orduları hızla tekleştirilmeli.

*Özerk Rojava Kürdistanı üzerinde de benzer oyunlar Rusya koordinasyonunda Rusya-Türkiye-Suriye üçgeninde sürdürülüyor. Hedef, Rojava’da coğrafik statüye dayalı federal yapılanmayı engellemek. Bunu başaramazlarsa mevcut ayrı ordu, ekonomi, dış ilişkilere dayalı yapısını geriletme üzerine saldırılar sürüyor. Ayn İsa üzerinden Rusların Kürtlere dayattığı “kırk katır mı kırk satır mı seçeneği” bunun son örneği. Bu koordineli saldırılara karşı, Rojavalı Kürt partileri somutta PYNK ile ENKS, içerden-dışarıdan gelen çelmelere rağmen Ulusal Birliği derinleştirip kalıcılaştırmakla yüz yüze.

Gelecek sayımızda buluşmak üzere!

Yeni yılınız kutlu olsun!

Ocak 2021

PDF Sayfalara ulaşmak için resimlerin üzerine tıklayın

SAYI: 9
SAYI: 8
SAYI: 7
SAYI: 6
SAYI: 5
SAYI: 4
SAYI: 3
SAYI: 2
SAYI: 1
Önceki İçerikMASKE
Sonraki İçerikGARÊ İÇİN KİM NE DİYOR?
- Advertisment -

Recent Comments