Ana SayfaKURDISTANSosyalist 33 genç katledildikleri yerde anıldı

Sosyalist 33 genç katledildikleri yerde anıldı

Urfa’nın Suruç ilçesinde 20 Temmuz 2015’de DAİŞ’in bombalı saldırısı sonucu yaşamını yitiren 33 kişi katledildikleri Amara Kültür Merkezi bahçesinde anıldı. Suruç İçin Adalet Platformu öncülüğünde yapılan anmaya, Halkaların Demokratik Partisi (HDP) Urfa Milletvekilleri Ayşe Sürücü ve Ömer Öcalan, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Urfa Şubesi, İnsan Hakları Derneği (İHD) Urfa Şubesi, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Urfa Şubeleri Platformu, Urfa 78’liler Girişimi, Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF), Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Yaşam Evi Kadın Dayanışma Derneği ve çok sayıda yurttaş katıldı.

‘33’LER ROJAVA’YA CAN SUYU OLMAYA GİTTİ’

HDP Suruç İlçe Örgütünde bir araya gelen kitle, Amara Kültür Merkezi’nin olduğu ve katliamın gerçekleştiği alana doğru Türkçe ve Kürtçe yazılı “7’nci yılında Suruç için adalet herke için adalet” pankartı ve protesto amaçlı alkışlar eşliğinde yürüdü. Katliamın olduğu alana gül bırakan kitle sık sık “Suruç şehitleri ölümsüzdür” sloganları attı. Anmaya katılanlar, katledilen 33 gencin fotoğraflarını taşıdı. Bir dakikalık saygı duruşu ardından başlayan açıklamada ilk olarak SGDF MYK üyesi Tanya Kara konuştu. Katliam günü Suruç’ta olduğunu hatırlatan Kara, şunları söyledi: “7yıl önce bizi bu bahçede katlettiler. Bu bomba halkların kardeşliğini ve birlikte mücadelesini yok etmek için patladı. Biz her zaman söyledik başaramayacaksınız. Ortadoğu’da bir güneş gibi doğan can feda mücadeleyle kazanılmış Rojava Devrimimiz, bir güneş gibi varlığını sürdürmeye devam ediyor. 33’lerimiz bu devrime can olmaya, su taşımaya gitmişlerdi. 33’lerimiz devrime dokunmaya, devrim ihtiyaçlarını karşılamaya ve devrim sürecine katkıda bulunamaya gitmişlerdi.”

Rojava Devrimi’nin 10’uncu yılında dimdik ayakta olduğunu ve Ortadoğu halklarına umut olmaya devam ettiğini belirten Kara, “Devrim 10 yıldır dimdik ayakta. 33’lerimiz bu devrime kendi geleceklerini gördükleri için çantalarını oyuncaklarla doldurup Kobanê’ye doğru yola çıkmak istedik. Bugün onların isimlerini her yerde haykırmaya devam edeceğiz. Onlara sözümüz devrim ve özgürlük olacak” diye konuştu.

‘BİR KENTİ İNŞA EDECEKLERDİ’

Ardından söz alan ESP MYK üyesi Soner Çiçek, zamanın ve mekanın kesiştiği bir yerde bir araya geldiklerini ifade ederek, “33 düş yolcusunun hayallerini yarım bırakmak istediler. Onlara düş yolcusu diyoruz. Onların düşleri, yanı başlarında kaderlerini ellerine almış bir halkın özgürlük mücadelesine köprü olmaktı. Rojava Devrimini büyütmekti. ‘Birlikte savunduk birlikte inşa edeceğiz’ diyerek yola çıktılar sosyalist gençler. Yıkık bir kenti inşa etmek için burada buluştular. Ama buna tahammül edemediler” dedi. 

‘PARMAĞI OLANLAR HESAP VERECEK’

Ardından HDP Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü de, “Bu katliamı yaşadığımız sürece anmaya devam edeceğiz. Bu katliamda parmağı olan herkes de hesap verecek” dedi. Konuşan HDP Urfa Milletvekili Ömer Öcalan, “Yan yana yaşamın mücadelesini isteyen insanlara reva görülen ölüm, katliam, o yoksa da cezaevi, sürgün reva görülmektedir” diye konuştu. 

MEZARLIK ANMASI ENGELLENDİ

Konuşma ve sloganların son bulan açıklamanın ardından 33’lerden mezarları Suruç’ta bulunanların kabri ziyaret edilmek istendi. Ancak mezarlık ziyareti polisler tarafından “burası mabettir, burada etkinlik yapılmaz” denilerek engellendi. Engellemeye tepki gösteren kitle mezarlık kapısı önünde açıklama yaptı. Açıklamada konuşan HDP Urfa İl Örgütü Eşbaşkanı Aliye Kızıldamar, “Bu yasaklarla, zulümle, bu ülkeye hiç bir şey kazandıramazlar. Bu ülkede halkların kardeşliği, eşitlik ve bir arada yaşam mücadelesini veren bu yoldaşlarımızın anısına sahip çıkacağız. Onların anısına sahip çıkmak barışa, bir arada yaşama sahip çıkmaktır” dedi. 

Açıklama ardından anma sona erdi. 

MA

- Advertisment -

Recent Comments

Verified by MonsterInsights