Ana SayfaŞIRNAK’TA SON DURUM!
Array

ŞIRNAK’TA SON DURUM!

246 gün süren sokağa çıkma yasağı ardından kentin giriş ve çıkışlarına kurulan peron şeklindeki kontrol noktaları, “Şırnak Cumhuriyeti” uygulamalarını hatırlatıyor. Kontrol noktalarındaki uygulamalar bir ülkeden başka bir ülkeye geçiş yaparken, uygulanan gümrük işlemlerini aratmıyor.
Şırnak’ta 14 Mart’ta ilan edilen ve 246 gün süren sokağa çıkma yasağının ardından kentte “güvenlik” önlemleri her geçen gün sıkılaşıyor. Yasak sırasında çatışmaların yoğun olarak yaşandığı kentin 7 mahallesi tamamen yıkılırken, mahallelerin birçok noktasına, seyyar nöbet kulübeleri kuruldu. 8 aylık göç süreci ardından evlerine dönen yurttaşları, bu kez “güvenlik” uygulamaları bezdirdi.

KENTİN GİRİŞİNDE GÜMRÜK KAPISI UYGULAMALARI

Bu uygulamaların yanı sıra kentin giriş ve çıkışlarına kurulan polis kontrol noktalarında ise, en yüksek önlemler uygulanıyor. Her iki kontrol noktasına gelen araçlar saatlerce kuyrukta beklemek zorunda kalıyor. Araçlar, daha sonra kontrol noktalarında oluşturulan peronlarda bir saati aşan süre boyunca ince aramalara tabi tutuluyor. Aramaların yanı sıra yurttaşlar Genel Bilgi Taraması’ndan (GBT) geçirilirken, diğer yandan polislerdeki listelerden isimleri kontrol ediliyor. Kentin giriş ve çıkışında bulunan iki kontrol noktasındaki uygulamalar, adeta bir ülkeden başka bir ülkeye geçiş yapıldığı sırada uygulanan gümrük kapısı uygulamalarını hatırlatıyor.

60 KİLOMETREDE 5 KONTROL NOKTASI

Ancak Şırnak ve bölge halkı uygulamaların yabancısı değil. Kente 60 kilometre uzaklıktaki Silopi ve İdil ilçelerinden Şırnak’a seyahat etmek isteyen bir yurttaş, ilçe çıkışında bulunan polis kontrol, Cizre girişinde bulunan iki ayrı polis kontrol noktası, Kasrik beldesindeki jandarma kontrol ve kentin girişinde bulunan polis kontrol noktalarından geçmek zorunda kalıyor. Kente 45 kilometre uzaklıkta bulunan ve yine “güvenlik” önlemleri altında tutulan Cizre ilçesinden Şırnak’a seyahat etmek isteyen bir yurttaş ise, 4 ayrı kontrol noktasından geçmek zorunda kalıyor.

BEYTÜŞŞEBAP’TAN ŞIRNAK’A 10 DEFA KİMLİK KONTROLÜ

Uludere ilçesinden Şırnak’a seyahat eden yurttaşlar da, 5 ayrı kontrol noktasından geçerek kente ulaşabiliyor. Ancak kente 130 kilometre uzaklıkta bulunan Beytüşşebap ilçesinden kente gitmek isteyen yurttaşlar ise 10 ayrı kontrol noktasından geçmek zorunda kalıyor. Bu uygulamalarla karşılaşmak istemeyen ilçe halkı, seyahat edemez duruma geldi. Bununla birlikte Beytüşşebap’tan Şırnak’a seyahat eden biri, 10 ayrı kontrol noktasında GBT kontrolünden geçmek zorunda kalıyor.

‘BURASI ŞIRNAK CUMHURİYETİ’

1990’lı yıllarda benzer çatışmalara sahne olan ancak bu kadar yıkıma uğramayan Şırnak, o dönem var olan uygulamalar devlet yetkilileri tarafından “Burası başka yere benzemez, burası Şırnak Cumhuriyeti’dir” sözüyle açıklanırdı. Kent halkı, bugün gördüklerinin 90’ları arattığını dile getiriyor.

‘FEDERE KÜRDİSTAN BÖLGESİ’NE GİRİŞ DAHA KOLAY’

Son süreçte artan güvenlik uygulamalarını değerlendiren Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Milletvekili Aycan İrmez, devletin 90’lı yıllardaki politikaları ile karşı karşıya kaldıklarını ifade ederek, “Sınırımızdaki Federe Kürdistan Bölgesi’ne geçiş sağlamak, Şırnak’a giriş yapmaktan daha kolay” dedi.

Kentlerinin “Şırnak Cumhuriyeti” olarak anıldığını hatırlatan İrmez, kontrol noktalarındaki keyfi uygulamalara dikkat çekti.

‘ŞIRNAK’A DEĞİL BAŞKA BİR ÜLKEYE GİDİYOR GİBİYİM’

Hükümetin kenti “Güvenlik şehri” haline getirmeyi amaçladığının altını çizen İrmez, şöyle devam etti: “Devlet kimsenin Şırnak’a girmesini bile istemiyor. Anayasada bulunan seyahat özgürlüğü bile askıya alınmış durumda. Halk anayasal haklardan bile yararlanamıyor. Şırnak’a rahat bir şekilde girebilmek için hükümet yanlısı olmak gerekiyor.”

Kendisinin bile engellemelerle karşılaştığını kaydeden İrmez, “Kendi evime gidemiyorum. Şırnak’a her gittiğimde başka bir ülkeye giriş yapıyorum gibi” diyerek, baskı politikalarını eleştirdi.

dihaber

- Advertisment -

Recent Comments

Verified by MonsterInsights