Ana SayfaŞİRKET YETKİLİLERİ KÖYLÜLERİN YÖNELTTİĞİ SORULARA YANIT VEREMEDİ
Array

ŞİRKET YETKİLİLERİ KÖYLÜLERİN YÖNELTTİĞİ SORULARA YANIT VEREMEDİ

Mersin’in Silifke ilçesine bağlı Yeşilovacık Mahallesi sahiline çevrecilerin itirazlarına rağmen yapılmak istenen İlave İskele ve Dolgu Alanı Projesi’nin ÇED toplantısında sunum yapan şirket etkilileri, bölge halkının yönelttiği sorulara yanıt veremedi.

Mersin’de faaliyet gösteren Eren Holding’e ait Medcem Çimento Fabrikası’nda üretilen çimentonun deniz yoluyla nakliyesi için Yeşilovacık Mahallesi sahiline bu yöndeki itirazlara rağmen yapılmak istenen Yeşilovacık İlave İskele ve Dolgu Alanı Projesi’nin Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) toplantısı, Eski Belediye binası salonunda yapıldı. Toplantıya, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri ile Eren Holding yetkilileri ve Akdere, Yeşilovacık, Işık köylerinde yaşayan çok sayıda yurttaş katıldı.
Toplantının yapılacağı salona şirket çalışanlarının önceden alınmasına tepkilere yol açtı. Yurttaşlar bu durumu uzun süre protesto etti.

Jandarma ekiplerinin ablukasında başlayan toplantıda önce şirket yetkilileri projeye dair sunum yaptı. Ardından ise halkın soruları yanıtlandı.

Sorulara yanıt veremediler

Yurttaşların “Çimento fabrikasının tozu ve limana yanaşan gemilerin bıraktığı atıkların temizlenme işlemleri nasıl yapılacak? Deniz altında yapımı planlanan dolgu çalışmalarının içme yeraltı suyu yataklarına verdiği zarar nasıl önlenecek?” gibi sorularına yanıt veremeyen şirket yetkilileri, sadece bölge sakinlerinin bu konudaki hassasiyetlerini anladıklarını söylemekle yetindi.

ÇED toplantısını oldu bittiye getiren şirket yetkilileri, yöre halkının şikayet dilekçelerini alarak toplantı salonundan ayrıldı.

- Advertisment -

Recent Comments

Verified by MonsterInsights